راه‌اندازی شرکت در آلمان

من هامون هادیزاده هستم و به عنوان مشاور توسعه کسب و کار در مجموعه Wise Business Group فعالیت می‌کنم. از این پس، سعی خواهم کرد که از طریق طرح مباحثی در زمینه استخدام، خوداشتغالی و اقامت آلمان بیشتر با شما در ارتباط باشم. امید است که مطالب مورد پسندتان واقع شود. در این مقاله از Wise Business Group ، قصد دارم در رابطه با راه‌اندازی شرکت در آلمان برای شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا بنویسم. مرتباً سؤالاتی را از شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا که تمایل دارند شرکت خود را در آلمان تأسیس نمایند، دریافت می‌کنم. آن‌ها اغلب از من می‌پرسند که آیا برای راه‌اندازی یک شرکت در آلمان به اجازه اقامت نیاز دارند یا این که بدون داشتن آن می‌توانند شرکت خود را راه‌اندازی نمایند.

 بیشتر بخوانید: اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی 

راه‌اندازی شرکت در آلمان برای شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا

تصور می‌کنم که شما از قبل می‌دانید که چرا می‌خواهید شرکت خود را در آلمان تأسیس کنید. انگیزه‌های بسیاری برای راه‌اندازی یک شرکت در آلمان وجود دارد. از میان آن‌ها می‌توان به گسترش بازار، تسهیل در پرداخت‌ها و عملیات زنجیره تأمین اشاره کرد. برخی افراد نیز این امر را به عنوان فرصتی برای درخواست اقامت آلمان در آینده در نظر می‌‌گیرند. صرف نظر از دلیلی که برای تصمیم خود دارید، فرض من بر این است که به خوبی تحقیق کرده‌‌اید. سپس، کشور مناسبی را برای راه‌اندازی کسب و کار خود انتخاب کرده‌اید.

با این حال، پیش از پرداختن به سؤال اصلی و پاسخ به آن، باید توضیح دهم که کدام نهادها یا سازمان‌ها در فرآیند تشکیل شرکت در آلمان نقش دارند. همچنین، از نظر آن‌ها نداشتن مجوز اقامت تا چه اندازه می‌تواند مانعی برای انجام عملیات باشد.

نهادهایی که در راه‌اندازی یک شرکت در آلمان نقش دارند.

نهادهایی که باید هنگام راه‌اندازی یک شرکت در آلمان با آن‌ها تعامل داشته باشید، عبارتند از:

۱٫ دفتر اسناد رسمی
۲٫ بانک
۳٫ دادگاه ثبت
۴٫ اداره تجارت
۵٫ اداره مالیات

اجازه دهید که موضوع را ساده‌تر برای شما بیان کنم. دفتر اسناد رسمی، دادگاه ثبت و اداره مالیات در آلمان اهمیتی نمی‌دهند که شما اهل کجا هستید و آیا عنوان اقامت آلمان را دارید یا خیر. بنابراین، با ثبت شرکت در آلمان برای شما، به عنوان فردی با تابعیت غیراتحادیه اروپا موافقت می‌کنند.
با این حال، اداره تجارت و بانک شرایط خاصی برای ثبت کسب و کار شما در آلمان دارند. در ادامه، این شرایط را به طور مفصل برای شما توضیح خواهم داد.

  در Wise Business Group بیشتر بخوانید: ثبت کسب و کار در آلمان 

نهادهای دارای شرایط خاص برای راه‌اندازی شرکت در آلمان

اداره تجارت

اداره تجارت یا Gewerbeamt سازمانی است که مسئولیت صدور مجوز برای کسب و کارها در آلمان را بر عهده دارد. به عبارت دیگر، چنانچه کسب و کار شما در آلمان به مجوز خاصی نیاز داشته باشد، این اداره صلاحیت و گواهینامه‌های شما را بررسی می‌کند. از نظر مقامات مسئول در اداره تجارت، شخصی که یک کسب و کار را اداره می‌کند، حداقل باید دارای مجوز کار از آلمان باشد. اگر او شهروند کشوری خارج از اتحادیه اروپا است، باید یک عنوان اقامت معتبر داشته باشد که توسط اداره مهاجرت آلمان صادر شده‌است. در این صورت، می‌تواند به عنوان مدیرعامل شرکت خود در آلمان فعالیت کند.

بنابراین، در صورتی که نمی‌خواهید برای دریافت عنوان اقامت اقدام کنید، لازم است یک مدیرعامل یا نماینده را معرفی نمایید که دارای عنوان اقامت آلمان باشد.

مدیریت شرکت برای شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا در آلمان

برای روشن‌تر شدن موضوع، شما به عنوان شهروند یکی از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا که مالک یک شرکت در آلمان است، سه گزینه برای رسیدگی به امور مدیریتی شرکت خود دارید:

۱٫ شخصاً برای دریافت عنوان اقامت آلمان اقدام نمایید.
۲٫ ضمن حفظ سهام شرکت برای خود، مدیرعاملی را تعیین کنید که دارای عنوان اقامت آلمان باشد.
۳٫ با حفظ سمت مدیرعامل و سهام شرکت برای خود، نماینده‌ای را برای شرکت تعیین نمایید که دارای عنوان اقامت آلمان باشد.

گزینه سوم بهترین انتخاب برای شما است، چنانچه تمایل ندارید که:

 • عنوان اقامت آلمان را دریافت کنید.
 • شخص دیگری را برای فعالیت به عنوان مدیرعامل شرکت خود در آلمان منصوب نمایید.

دلیل این امر آن است که نماینده شرکت در آلمان، نقش سهامدار یا مدیرعامل را ایفا نخواهد کرد.
  بیشتر بخوانید: قرارداد مدیر عامل در آلمان 

بانک

بر اساس مشاهدات خود در دوازده سال اخیر، می‌توانم بگویم که ملیت شما یک عامل تعیین کننده برای افتتاح حساب بانکی تجاری در آلمان است. بانک‌های آلمانی تمایلی به همکاری با شهروندان برخی از کشورها ندارند. اغلب، دلیل این امر آن است که کشورهای مورد نظر عضو FATF یا سایر معاهدات بین‌المللی مبارزه با پولشویی نیستند. چنانچه این امر برای کشور شما صدق نمی‌کند، به راحتی می‌توانید یک حساب بانکی تجاری را در آلمان افتتاح نمایید. در صورتی که کشور مبدأ شما در لیست کشورهای مذکور قرار دارد، می‌توانید بانک‌هایی با اعتبار کمتر را برای کسب و کار خود در آلمان جستجو کنید.


موانع راه‌اندازی شرکت در آلمان برای اتباع کشورهای غیراتحادیه اروپا

به طور خلاصه، دو مانع اصلی برای تأسیس شرکت در آلمان بر سر راه شهروندان کشورهای غیراتحادیه اروپا وجود دارد. این موانع عبارتند از:

 • اداره تجارت
 • بانک

  با این حال، اگر پیش از راه‌اندازی کسب و کار خود در آلمان به خوبی تحقیق کنید، می‌توانید هر دو مانع را برطرف سازید.


  ثبت و راه‌اندازی شرکت در آلمان
  مشاوران ما در Wise Business Group در فرآیند پیچیده راه‌اندازی شرکت در آلمان به شما کمک خواهند کرد. آن‌ها آمادگی دارند تا خدمات جامعی را قبل، حین و پس از راه‌اندازی شرکت در آلمان به شما ارائه دهند.

  با کلیک بر روی دکمه زیر می‌توانید پیام خود را در WhatsApp برای ما ارسال نمایید. سپس، به سایر سؤالات شما درباره ثبت و راه‌اندازی شرکت در آلمان پاسخ خواهیم داد.

  whatsapp chat icon farsi آیکن چت واتساپ فارسی

  علاوه بر این، می‌توانید فرم زیر را تکمیل کرده و جهت برگزاری جلسه مشاوره آنلاین برای ما ارسال نمایید.

  Oops! We could not locate your form.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *