پیش نیاز‌ها برای انواع خود اشتغالی

علی‌‌رغم قانون آزادی تجارت، همچنان تعدادی از مشاغل باید پیش نیاز‌هایی‌ را تامین کنند. این مساله شامل خوداشتغالی تجاری، selbständige Tätigkeiten im Handwerk, مشاغل با مجوز erlaubnispflichtige Gewerbe و نیز تخصص‌های ضابطه‌ای reglementierte Berufe در آلمان می‌‌شود. در این جا، ضابطه به معنی‌ این می‌‌باشد که آن‌ حرفه بدون تصدیق رسمی‌ احراز صلاحیت مدارک خارجی‌ اجازه اجرا نخواهد داشت. به عنوان نمونه شغل‌های معماری و مهندسی‌ در آلمان درطبقه این نوع حرفه قرار می‌‌گیرند.

مشاغل مهارتی

در آلمان مشاغل مهارتی به ۲ دسته نیازمند اخذ مجوز و بدون نیاز به مجوز تقسیم می‌‌شوند. در مورد ۴۳ شغل مهارتی که نیاز به اخذ مجوز می‌‌باشد، برای صاحب کسب و کار استارت آپ مدرأک شغلی‌ خاصی‌ تعیین شده اند. صلاحیت صنعتی‌، علمی‌ یا چیزی معادل برای این نوع از خود اشتغالی یا تأییدیه رسمی‌ احراز صلاحیت مدرک از خارج از آلمان طلب می‌‌شود.

شورای مشاغل مهارتی غرب آلمان WHKT اطلاعات لازم را در مورد مشاغل مهارتی که نیازمند کسب مجوز می‌‌باشند در اختیار کارآفرینان و استارت آپ‌ها در آلمان می‌گذرد. 

اگر صلاحیت و توانایی‌های لازم برای شروع این دست از مشاغل را دارا هستید، می‌‌توانید مدارک مجوز کاری خود را برای ثبت  نام ارائه دهید. تمامی‌ افراد خود اشتغال که برای شغل تجاری خود نیازمند کسب مجوز می‌‌باشند، در  اداره مشاغل مهارتی تجاری و یدی منطقه  (chamber of Crafts and Skilled Trades) ثبت شده اند. این کار برای انجام کسب و کار به صورت قانونی‌ در آلمان ضروری است. شما باید فرم درخواست مربوطه این اداره را نیاز برای ثبت نام پر نمایید. ( Antrag auf Eintragung in die Handwerksrolle).

همچنین مشاغلی تجاری نیز وجود دارند که برای انجام آنها نیاز به مجوزی در آلمان نمی‌‌باشد. این دسته از این مشاغل در لیست ثبت این اداره ( Handwerksrolle ) ثبت نشده اند. برای اطلاعات بیشتر در مورد این مشاغل تنها کافیست که به دایرکتوری مشاغل تجاری بدون مجوز در این اداره دست رسی پیدا کنید (verzeichnis für zulassungsfreie/handwerksähnliche Gewerbe)

آیا دارای صلاحیت معادل  می‌‌باشید؟

جهت به رسمیت شناخته شدن مدارک و صلاحیت‌های افراد خارج از آلمان، باید در ابتدا مدارک خود را در آلمان تعیین صلاحیت نمایید. همانطور که در بالا مطرح شد، اداره مسئول، Chamber of Crafts and Skilled Trades یا Handwerkskammer در هر منطقه مورد نظر شما در آلمان می‌‌باشد که تقاضای رسمی‌ شما را دریافت می‌‌کند. چنانچه صلاحیت کاری شما توسط این اداره مورد تأیید قرار گیرد، آنگاه شما اولین قدم را برای خود اشتغالی در مشاغل نیازمند مجوز در آلمان برداشته اید و مجوز انجام فعالیت اقتصادی خود را به دست خواهید آورد. چنانچه صلاحیت شما توسط این اداره محرز نگردد، آنگاه باید دوره‌های مورد نیاز بیشتری را بگذرانید تا نقصان دانش یا تجربه مورد نظر این سازمان را برطرف نمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد شرایط کسب مجوز از اداره مشاغل مهارتی، بررسی صلاحیت کاری و ارزش‌گذاری مدارک در آلمان با ما تماس بگیرید.

نحوه احراز صلاحیت

در زمان ارزش‌گذاری مدارک صلاحیت‌های اخذ شده متقاضی در خارج از آلمان و تجربیت سابق وی مورد آنالیز و تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. بهترین خروجی و نتیجه برای پروسه ارزش‌گذاری، صلاحیت کامل Full Eequivalence می‌‌باشد. ولی‌ در بعضی‌ مواقع، صلاحیت به صورت جزعی‌ ارائه می‌‌گردد. در این شرایط، شما صلاحیت کامل را پس از گذراندن دوره‌های خاص، یا قبول شدن در تست‌هایی‌ خاص در آلمان به دست خواهید آورد. چنانچه صلاحیت شما منطبق یا معادل با صلاحیت مورد نیاز در آلمان نباشد، هیچ مجوزی به شما تعلق نمی‌‌گیرد. 

خود اشتغالی در مشاغل نیازمند مجوز

تنها زمانی‌ یک شهروند غیر آلمانی‌ می‌‌تواند یک خود اشتغالی نیازمند مجوز را در آلمان آغاز کند که صلاحیت وی هم ارز و معادل مدارک ارائه شده سازمان‌های آلمانی‌ باشد. این بدان معنی‌ است که شما باید مدارک خود را در سازمان‌های ذیصلاح ارزش گذاری و تائید صلاحیت نمایید. تیم ما در انجام ارزش‌گذاری مدارک به شما کمک خواهد کرد. در این باره با ما تماس بگیرید.

مجوز‌های خاصی‌ برای انجام یک سری مشاغل فریلنس در آلمان وجود درد. نمونه‌هایی‌ از این مشاغل شامل واسطه معاملات بیمه‌، یا صاحبان و مدیران بیمارستان‌های خصوصی، مجتمع‌های تفریحی آرکید و شرکت‌های تامین امنیت می‌‌باشند. شما میتوانید به صورت اجمالی‌ لیستی از مشاغلی که برای شروع آن در آلمان احتیاج به مجوز می‌‌باشد را اینجا ببینید. برای هر یک از شغل‌ها باید مجوز و لایسنس مربوطه را دریافت نموده و نیازمندی‌های لازم را نیز تامین کنید و سپس این مدارک را با درخواست انجام کار به اداره بازرگانی Gewerbeamt ارائه دهید. نیازمندی‌های اداره بازرگانی نیز در انطباق با نیازمندی‌های خود حرفه از شغلی‌ به شغل دیگر متفاوت می‌‌باشد.

نیازمندی‌های اولیه معمولا به شرح زیر می‌‌باشد:

  • اثبات قابل اعتماد بودن شخص بنیانگذار. برای این کار چک آپ مخصوصی به اسم CRB یا همان گواهی عدم سوِ پیشینه (polizeiliches Führungszeugnis) وجود دارد. در کنار این موارد، گزارش ثبت تجاری، و گواهی عدم دریافت شکایت مالی‌ (مبرا بودن مالی‌ Unbedenklichkeitsbescheinigung) از اداره محلی مالیات Finanzamt و شهرداری Gemeindeamt نیز لازم می‌‌باشد.
  • اثبات صلاحیت کاری شخص بنیانگذار که به آن در زبان آلمانی‌ شایستگی حرفه‌ای fachliche Eignung می‌‌گویند. مثل یک مدرک یا دیپلم فنی‌ مستقل یا گواهی دال بر اینکه صاحب کسب و کار دوره‌های آموزشی خاصی‌ را سپری کرده است.
  • اثبات صلاحیت اعتباری شخص بنیانگذار برای راه اندازی کسب و کار در آلمان که به آن در آلمان شایستگی حقیقی‌ sachliche Eignung می‌‌گویند. برای مثال گزارش اعتباری Schufa که پیشینه مالی شخص صاحب کسب و کار، بدهی‌های پرداخت شده و نشده را در پایگاه داده خود دارد.

قوانین مدنی مربوط به شغل‌های فری لنس که نیاز به کسب مجوز دارند، در بند‌های ۲۹ تا ۴۰ کد صنعتی‌ GewO قید شده اند. به محض اینکه مجوز‌های قانونی‌ را اخذ نمودید، قادر خواهید بود که حرفه مورد نظر را در آلمان آغاز نمایید.