فروش یک شرکت GmbH در آلمان

چنانچه در آلمان صاحب یک شرکت با مسئولیت محدود یا GmbH باشید، در شرایط خاصی ممکن است مجبور به فروش شرکت خود شوید. در این صورت، الزامات متعددی وجود دارند که باید آن‌‌ها را رعایت نمایید. در این مقاله از Wise Business Group آنچه را که لازم است درباره فروش یک شرکت GmbH در آلمان بدانید، برای شما شرح خواهیم داد.

مواردی که سهامداران باید هنگام فروش یک شرکت GmbH در آلمان در نظر بگیرند!

قوانینی که در خصوص فروش سهام یک شرکت GmbH در آلمان اعمال می‌شوند، با قوانین مربوط به سایر فرم‌های حقوقی مانند انواع مشارکت متفاوتند.

شرکت با مسئولیت محدود یا به اختصار GmbH، یکی از انواع شرکت‌های سهامی در آلمان است که حداقل از یک سهامدار تشکیل می‌شود. چنانچه این شرکت از سهامداران متعدد تشکیل گردد، هر یک از آن‌ها می‌توانند سهامی یکسان یا متفاوت با یکدیگر در سرمایه سهام شرکت داشته باشند.

هر یک از سهامداران می‌توانند سهام GmbH خود را به فروش برسانند. در نتیجه، ساختارهای متفاوتی ایجاد می‌گردد. زمانی که پروسه فروش یک شرکت GmbH در آلمان در حال انجام است، باید قوانین اساسی خاصی صرف نظر از سطح دانش طرفین معامله رعایت شوند. بهتر است یک شریک، وکیل یا مشاور با تجربه در هیئت مدیره حضور داشته باشد تا هنگام فروش GmbH در آلمان، شما را همراهی کند و از ریسک‌ها و خطاهای احتمالی جلوگیری نماید.

فروش یک شرکت GmbH در آلمان

با توجه به مقررات مندرج در اساسنامه یا قراردادهای الحاقی یک شرکت GmbH در آلمان، ممکن است تحت شرایط خاصی حق پیش‌فروش برای سهامداران وجود داشته باشد. اگر قصد دارید شرکت GmbH خود در آلمان را به طور کامل به فروش برسانید یا به دنبال سرمایه‌گذار دیگری برای آن هستید، از پورتال بورس کسب و کار آلمان استفاده کنید. به کمک این پورتال می‌توانید برای شرکت خود در آلمان خریدار پیدا کنید. همچنین امکان درج آگهی یا برقراری تماس‌های اولیه ناشناس با کارآفرینان یا سرمایه‌گذارانی که قصد خرید یک GmbH را دارند، در آن وجود دارد.  

تشریفات اداری هنگام فروش یک شرکت GmbH در آلمان

فروش یک شرکت GmbH در آلمان باید در دفتر اسناد رسمی ثبت شود. همچنین لازم است تغییراتی در ثبت تجاری شرکت ایجاد گردد. اگر یک GmbH در آلمان فروخته شود، تمامی حقوق و تعهدات آن به خریدار شرکت منتقل می‌گردد. مسئولیت‌ها در شرکت باقی می‌مانند و به شرکت یا شخص خریدار منتقل نمی‌شوند. در هر صورت، باید به اساسنامه GmbH و قراردادهای منعقد شده سهامداران توجه کرد. در اصطلاح فنی، به این فرم حقوقی فروش، معامله سهام (Share Deal) نیز گفته می‌شود.

در نتیجه، خریدار یک GmbH در آلمان کلیه دارایی‌های شرکت مانند انبارها، تأسیسات تولیدی و دارایی‌های ثابت را همراه با شرکت تحویل می‌گیرد. علاوه بر این، شرکت همچنان باید به هر گونه مسئولیت خود در قبال بانک‌ها یا تأمین‌کنندگان پایبند باشد.

حسابرسی شرکت پیش از فروش یک GmbH در آلمان

هنگام تصدی یک شرکت GmbH در آلمان، تمامی قراردادها با اشخاص ثالث به قوت خود باقی می‌مانند. مگر اینکه فرد با بندهای خاصی در مورد تغییر مالکیت در قرارداد خرید موافقت کرده باشد.

پیش از خرید یک شرکت GmbH در آلمان لازم است آن را به دقت بررسی نمایید. در زبان آلمانی اصطلاحاً این کار را بررسی دقیقDue Diligence) ) یا حسابرسی شرکت (Unternehmensprüfung) می‌نامند.

ارزیابی ریسک خریدار یک GmbH در آلمان شامل چارچوب‌ قانونی مانند قراردادهای کارکنان، قراردادهای اجاره و ارزیابی مالیاتی است. یک قاعده اساسی وجود دارد مبنی بر این که پیش از خرید یک شرکت GmbH در آلمان، هر چه با دقت و وظیفه‌شناسی بیشتر آن را بررسی نمایید، با ریسک‌های کمتری مواجه خواهید شد. فروشنده شرکت نیز موظف است تمامی اسناد و مدارک را آماده کند و زمان لازم را برای تحقیق و بررسی توسط خریدار احتمالی در نظر بگیرد.

مالیات فروش یک شرکت GmbH در آلمان

زمانی که صحبت از مالیات از طرف فروشنده یک GmbH در آلمان به میان می‌آید، باید عوامل متعددی را در نظر بگیرید. در صورتی که بیش از یک درصد از سهام GmbH توسط یک شخص حقیقی فروخته شود، روش درآمد جزئی اعمال می‌گردد. در نتیجه، ۴۰ درصد از سود سرمایه معاف از مالیات خواهد بود. در موارد خاص، امکان افزایش بخش معاف از مالیات نیز وجود دارد. 

پس از آن، نحوه فروش شرکت بسیار مهم است. بدین معنی که قرار است یک فروش جزئی داشته باشید (معامله دارایی) یا کل GmbH خود را به فروش برسانید (معامله سهام). اگر یک GmbH در آلمان توسط یک شرکت هلدینگ فروخته شود یا به عبارت دیگر، سهام GmbH جزئی از دارایی‌های کسب و کار باشد، معافیت مالیاتی ۹۵ درصدی وجود خواهد داشت.

هزینه‌های فروش یک شرکت GmbH در آلمان

هنگام فروش یک شرکت GmbH در آلمان، هزینه‌های معامله مختلفی به شرح زیر وجود دارند:

  • هزینه‌های قبل از معامله
  • هزینه‌های در حین معامله
  • هزینه‌های بعد از معامله

همچنین لازم است هزینه‌های مشاوره، دفتر اسناد رسمی و ارزیاب را پرداخت نمایید. بسته به مورد، ممکن است هزینه‌های دیگری نیز وجود داشته باشند که برآورد آن‌ها از قبل دشوار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *