قوانین جدید مهاجرت به آلمان

قوانین جدید مهاجرت به آلمان
قوانین جدید مهاجرت به آلمان

در تاریخ ۲۳ ژوئن ۲۰۲۳، پارلمان آلمان قانون جدیدی را تصویب کرد که قانون مهاجرت نیروی کار ماهر را اصلاح می‌کند. این قانون، ورود به آلمان و اقامت در این کشور را برای کارگران ماهر واجد شرایط از کشورهای ثالث تسهیل می‌کند. در این مقاله از Wise Business Group توضیح خواهیم داد که قوانین جدید مهاجرت به آلمان، چگونه موجب جذب کارگران خارجی بیشتر خواهند شد.

اصلاح قانون مهاجرت نیروی کار ماهر در آلمان

در حال حاضر، آلمان نیز مانند بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر با کمبود نیروی کار ماهر در بخش‌های اصلی مواجه است. در نتیجه، تعداد شغل‌های بدون تصدی در این کشور در حال افزایش است. از این رو، دولت آلمان به دنبال روش‌هایی برای تسهیل ورود نیروی کار از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا به این کشور است.

اصلاح قانون مهاجرت نیروی کار ماهر در آلمان نیز با هدف جذب بیشتر کارگران خارجی ماهر برای رفع کمبودها انجام شده است. از این رو، قوانین مهاجرت به آلمان دستخوش تغییرات عمده‌ای شده‌اند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

قوانین جدید مهاجرت به آلمان

قوانین جدید بلو کارت اتحادیه اروپا

بلو کارت اتحادیه اروپا نوعی مجوز کار و اقامت در سراسر اتحادیه اروپا است که مسیر را برای اخذ اقامت دائم و شهروندی یکی از کشورهای عضو این اتحادیه هموار می‌سازد. متقاضیان دریافت بلو کارت اتحادیه اروپا باید درخواست خود را به مقامات ملی ذی‌صلاح در کشوری که می‌خواهند در آن کار کنند، ارائه دهند.

حداقل حقوق برای دریافت بلو کارت آلمان

بر اساس قوانین جدید مهاجرت به آلمان، کارگران بسیار ماهر می‌توانند با حداقل حقوق پایین‌تری نسبت به گذشته بلو کارت اتحادیه اروپا را دریافت نمایند. حداقل حقوق مورد نیاز برای دریافت بلو کارت آلمان طبق قوانین جدید به طور کلی ۴۹۵۸۱٫۶۰ یورو و در مشاغل دارای کمبود نیرو برابر با ۳۹۶۸۲٫۸۰ یورو است.

همچنین، دریافت بلو کارت با حقوق کاهش یافته برای مشاغل بیشتری به شرح زیر امکان‌پذیر خواهد بود:

 • مدیران تولید و توزیع
 • مدیران خدمات حرفه‌ای مانند متخصصان مراقبت از کودک
 • متخصصان در حوزه‌ آموزش
 • متخصصان مختلف حوزه سلامت مانند پرستاران، دامپزشکان، دندانپزشکان، داروسازان و …
 • کلیه دانشگاهیان فارغ‌التحصیل شده در سه سال اخیر
 • متخصصان IT با مدرک حرفه‌ای به جای مدرک دانشگاهی
 • افراد دارای وضعیت محافظت شده

تغییرات مربوط به بلو کارت اتحادیه اروپا

از دیگر تغییرات بلوکارت اتحادیه اروپا این است که دارندگان آن اجازه تغییر کارفرمای خود را دارند. این امر پس از حداقل ۱۲ ماه استخدام در آلمان و تنها با یک اظهارنامه امکان‌پذیر است. تا کنون، دارندگان بلو کارت در آلمان ملزم به ارائه درخواست برای تغییر کارفرمای خود بودند. چنین اقدامی نیز حداقل پس از ۲۴ ماه کار امکان‌پذیر بود.

برای اطلاع از جزئیات قوانین مربوط به دریافت بلو کارت اتحادیه اروپا در آلمان می‌توانید با مشاوران ما تماس بگیرید. ما در تمامی مراحل درخواست و دریافت بلو کارت آلمان شما را همراهی خواهیم کرد.

قوانین جدید مهاجرت به آلمان در رابطه با مدارک تحصیلی

قانون جدید مهاجرت نیروی کار ماهر در آلمان قوانین مربوط به مدارک تحصیلی را نیز کاهش داده‌است. تغییرات به شرح زیر می‌باشند:

 • دیگر نیازی نیست که کارگران بسیار ماهر، مدرک تحصیلی مرتبط با شغل خود داشته باشند. کارگرانی که دوره‌های آموزش حرفه‌ای را گذرانده‌اند، امکان انتخاب شغل مناسب در هر زمینه‌ای را خواهند داشت.

تغییرات قوانین مربوط به مدارک تحصیلی در آلمان

 • از این پس، شناسایی مدارک و سوابق در آلمان برای برخی از کارگران خارجی ماهر که حداقل دو سال سابقه حرفه‌ای و درآمدی بیشتر از حداقل حقوق مورد نیاز دارند الزامی نیست، به شرطی که مدارک و سوابق آن‌ها در کشور زادگاهشان به رسمیت شناخته شده ‌باشد.
 • در صورت نیاز به شناسایی مدارک در آلمان، نیروهای کار خارجی با یک پیشنهاد شغلی می‌توانند وارد آلمان شوند و کار خود را در طی فرآیند شناسایی مدارک آغاز نمایند.
 • در صنایعی با کمبود شدید نیروی کار، کارگران می‌توانند وارد آلمان شده و بدون در نظر گرفتن مدارک، حداکثر به مدت هشت ماه با یک قرارداد کار دسته جمعی که بین اتحادیه و شرکت مورد نظر منعقد می‌شود کار کنند.

معرفی کارت شانس در آلمان

آن دسته از اتباع خارجی واجد شرایط که هنوز یک پیشنهاد شغلی مناسب ندارند، در صورتی که دارای الزامات سیستم امتیازدهی برای یک کارت شانس جدید باشند، می‌توانند برای جستجوی شغل مناسب حداکثر به مدت یک سال در آلمان بمانند.

بر اساس کارت شانس با توجه به موارد زیر به متقاضی، امتیاز تعلق می‌گیرد:

 • مهارت‌های زبان آلمانی و یا انگلیسی
 • روابط موجود با آلمان
 • سن

دارندگان کارت شانس در آلمان می‌توانند در حین جستجوی شغل مناسب حداکثر تا ۲۰ ساعت در هفته به صورت پاره وقت کار کنند. استخدام آزمایشی نیز برای آنان مانعی ندارد. 

سایر تغییرات قوانین مهاجرت به آلمان

در نهایت، تغییرات زیر به عنوان بخشی از قوانین جدید مهاجرت نیروی کار ماهر به آلمان معرفی شده‌اند:

 • اشتغال به کارهای ثانویه در حین تکمیل تحصیلات برای دانشجویان امکان‌پذیر خواهد بود.
 • امکان جستجوی کار یا آموزش حرفه‌ای در صورت داشتن یک پیشنهاد شغلی و الزامات و مدارک مربوطه در آلمان برای پناهجویانی که تا ۲۹ مارس ۲۰۲۳ دارای درخواست‌های معلق ارائه شده هستند، تا زمانی که درخواست پناهندگی آن‌ها در حال بررسی است، وجود خواهد داشت.   
 • دارندگان ویزای توریستی دیگر ملزم نخواهند بود که پیش از بازگشت برای کار، آلمان را ترک کنند.

اصلاحات در قوانین مهاجرت به آلمان

 • سهمیه اتباع کشورهای بالکان غربی دو برابر خواهد شد. بنابراین، سالانه حداکثر ۵۰۰۰۰ شهروند از شش ایالت بالکان غربی از جمله آلبانی، بوسنی و هرزگوین، کوزوو، مونته نگرو، مقدونیه شمالی و صربستان می‌توانند به آلمان مهاجرت کنند.
 • والدین یک نیروی کار خارجی متخصص نیز قادر خواهند بود که اجازه اقامت آلمان را برای الحاق خانواده دریافت نمایند. در صورتی که آن کارگر خارجی اقامت دائم آلمان را اخذ کرده‌ باشد، دریافت اجازه اقامت آلمان برای خانواده همسر او نیز امکان‌پذیر است.

قوانین جدید مهاجرت به آلمان در یک نگاه

دولت آلمان در سال ۲۰۲۳ تغییرات جدیدی را در قوانین مهاجرت نیروی کار ماهر ایجاد کرده است. این تغییرات با هدف جذب نیروی کار خارجی متخصص و رفع کمبود نیروی کار در آلمان ایجاد شده‌اند. عمده تغییرات صورت گرفته مرتبط با موارد زیر است:

 • شرایط دریافت بلو کارت
 • شناسایی مدارک تحصیلی
 • معرفی کارت شانس

با توجه به تغییرات قوانین مهاجرت، گستره مشاغل بیشتر با درآمد پایین‌تر امکان دریافت بلوکارت آلمان را خواهند داشت. الزامی برای شناسایی مدارک تحصیلی پیش از ورود به آلمان وجود ندارد. افراد متخصص در صورت کسب امتیاز کافی می‌توانند با استفاده از کارت شانس وارد آلمان شوند. سپس، به مدت یک سال برای جستجوی شغل مناسب خود فرصت دارند.


مهاجرت به آلمان

تیم ما در تلاش است تا خدمات جامعی را در خصوص مهاجرت به آلمان به موکلین خود ارائه دهد. خدمات ما به طور خاص شامل دریافت اقامت آلمان از طریق بلو کارت اتحادیه اروپا نیز می‌باشد. مشاوران ما با سال‌ها تجربه در زمینه اخذ اقامت آلمان شما را در این مسیر راهنمایی خواهند کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات ما می‌توانید از طریق لینک واتساپ زیر با ما در ارتباط باشید.

whatsapp chat icon farsi آیکن چت واتساپ فارسی

برای برگزاری یک جلسه مشاوره آنلاین نیز می‌توانید فرم زیر را تکمیل نموده و برای ما ارسال کنید.

Oops! We could not locate your form.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *