اخذ مجوز اقامت دائم آلمان

چنانچه هم اکنون دارای مجوز اقامت موقت آلمان بوده و می‌خواهید اجازه اقامت دائم این کشور را اخذ نمایید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. در این مقاله از Wise Business Group، به بررسی الزامات مورد نیاز جهت اخذ مجوز اقامت دائم آلمان خواهیم پرداخت.

مجوز اقامت دائم آلمان یکی از انواع اجازه اقامت در این کشور است که افراد مختلف با رعایت الزاماتی می‌توانند آن را اخذ نمایند. شما به عنوان یک نیروی کار متخصص و ماهر برای دریافت اجازه اقامت دائم آلمان باید شرایط ویژه‌ای را برآورده نمایید. مطابق با بند ۱۸c قانون اقامت آلمان (AufenthG)، به این نوع از اجازه اقامت که پس از مدت مشخصی اقامت موقت در آلمان به شما اعطا می‌گردد، اجازه اقامت دائم (Settlement Permit) می‌گویند.

مزایای دریافت مجوز اقامت دائم آلمان

دریافت مجوز اقامت دائم آلمان مزایای بسیاری برای شما دارد، از جمله اینکه می‌توانید بدون هیچ محدودیتی همراه با اعضای خانواده خود در آلمان زندگی کنید، استخدام شوید یا کسب و کار شخصی خود را آغاز نمایید. در ادامه، شرایط مورد نیاز برای اخذ مجوز اقامت دائم آلمان توسط گروه‌های مختلف را بررسی می‌کنیم.

الزامات صدور مجوز اقامت دائم برای نیروهای کار متخصص و ماهر در آلمان

بر اساس قانون اقامت آلمان، شما به عنوان یک “نیروی کار متخصص و ماهر” شناخته می‌شوید، در صورتی که عضو یکی از گروه‌های زیر باشید:

 • افرادی که دوره‌های آموزش حرفه‌ای را در آلمان گذرانده‌اند. (بند ۱۸ قانون اقامت آلمان)
 • افرادی که تحصیلات آکادمیک خود را در آلمان با موفقیت به پایان رسانده‌اند. (بند (۱)۱۸ قانون اقامت آلمان یا قوانین مربوط به دارندگان بلوکارت اتحادیه اروپا)
 • محققان بین المللی، مطابق با دستورالعمل ۸۰۱/۲۰۱۶ اتحادیه اروپا (بند ۱۸d قانون اقامت آلمان)

اخذ مجوز اقامت دائم آلمان برای نیروی کار متخصص

به عنوان یک نیروی کار متخصص و ماهر برای اخذ اجازه اقامت دائم آلمان لازم است:

– بر اساس بندهای ۱۸b, 18a و ۱۸d قانون اقامت آلمان، حداقل به مدت چهار سال مجوز اقامت موقت این کشور را دریافت کرده باشید.

– بدون استفاده از وجوه عمومی قادر به تأمین هزینه‌های زندگی خود باشید.

– حداقل به مدت ۴۸ ماه مشارکت‌‍‌های اجباری یا داوطلبانه را به صندوق بیمه بازنشستگی قانونی در آلمان پرداخت‌ کرده باشید.

– مشغول انجام کاری باشید که به اندازه کافی با صلاحیت‌ها و توانمندی‌های شما مطابقت دارد.

– تا حد مطلوبی به زبان آلمانی تسلط داشته باشید. بدین منظور، طبق چارچوب مشترک اروپایی مرجع برای زبان‌ها (CEFR) حداقل سطح B1 مورد نیاز است.

– از دانش کافی درباره نظم اجتماعی و قانونی آلمان و نیز شیوه زندگی در این کشور برخوردار باشید. این مورد از طریق گذراندن آزمون “زندگی در آلمان” قابل اثبات است.

– از فضای کافی برای زندگی خود و اعضای خانواده‌تان برخوردار باشید.

در صورت دارا بودن تمامی شرایط فوق می‌توانید قرار ملاقاتی را برای دریافت مجوز اقامت دائم آلمان در نزدیک‌ترین اداره اتباع خارجی ترتیب دهید. در این اداره می‌توانید اطلاعات لازم را در مورد اسناد و مدارکی که باید ارائه دهید، بدست آورید.

شرایط ساده‌تر برای صدور اجازه اقامت دائم آلمان

در برخی موارد، ممکن است شرایط ساده‌تری برای صدور مجوز اقامت دائم آلمان وجود داشته باشد. معمولاً افرادی که در گروه‌های زیر قرار می‌گیرند، می‌توانند از چنین شرایطی برخوردار شوند:

 • افرادی که دارای بلوکارت اتحادیه اروپا هستند.
 • افرادی که تحصیلات آکادمیک یا دوره‌های آموزش حرفه‌ای را در آلمان گذرانده‌اند.
 • متخصصانی با صلاحیت‌ بالا که می‌توانند مشاغلی را در سطح عالی در آلمان احراز نمایند.
 • افرادی که به صورت خود اشتغال در آلمان مشغول فعالیت هستند.

 شرایط دریافت اجازه اقامت دائم آلمان برای دارندگان بلوکارت اتحادیه اروپا

به عنوان یکی از دارندگان بلوکارت اتحادیه اروپا، طبق بند (۲) ۱۸cقانون اقامت آلمان (AufenthG) می‌توانید برای اخذ اجازه اقامت دائم در این کشور اقدام نمایید. بدین منظور، باید دارای شرایط زیر باشید:

 • اشتغال به کاری مرتبط حداقل به مدت ۳۳ ماه و پرداخت ماهانه سهم بیمه به صندوق بازنشستگی در این مدت.
 • تسلط کافی به زبان آلمانی (سطح A1)، برای افرادی که می‌توانند مدارک مربوط به سطح B1 را ارائه نمایند، بازه ۳۳ ماهه به ۲۱ ماه کاهش می‌یابد.
 • داشتن دانش اولیه در مورد نظم قانونی و اجتماعی آلمان، برای اثبات این امر اغلب گذراندن آزمون “زندگی در آلمان” ضروری است.  
 • ارائه مدرکی که نشان دهد فضای مناسب برای زندگی در اختیار دارید.

 در صورتی که دارای شرایط مورد نیاز برای دریافت یا تمدید بلوکارت اتحادیه اروپا هستید، با ما تماس بگیرید. گروه مشاوران ما در مسیر دریافت بلو کارت اتحادیه اروپا و اخذ اقامت موقت یا دائم آلمان در کنار شما خواهند بود.   

شرایط دریافت مجوز اقامت دائم برای افرادی که آموزش‌های حرفه‌ای یا آکادمیک را در آلمان گذرانده‌اند:

 • دارا بودن اجازه اقامت موقت حداقل به مدت ۲ سال با هدف کار به عنوان یک متخصص واجد شرایط و ماهر طبق بندهای ۱۸b, 18a و ۱۸d قانون اقامت آلمان (AufenthG)
 • اشتغال در شغلی متناسب یا شغلی که به اندازه کافی با توانایی و صلاحیت‌های شما مطابقت دارد.
 • پرداخت سهم بیمه به صندوق بازنشستگی به مدت ۲۴ ماه
 • تسلط کافی به زبان آلمانی (سطح B1)
 • آشنایی با نظم قانونی و اجتماعی و نیز شیوه زندگی در آلمان، برای اثبات این امر لازم است آزمون “زندگی آلمانی” را با موفقیت بگذرانید.
 • ارائه مدرکی مبتنی بر برخورداری از فضای مناسب برای زندگی در آلمان

شرایط دریافت اجازه اقامت دائم آلمان برای متخصصان دارای صلاحیت بالا

متخصصان برجسته و دارای صلاحیت بالا می‌توانند مطابق با بند (۳) ۱۸c قانون اقامت (AufenthG) بدون اینکه مدت زمان معینی را در آلمان بگذرانند، اقامت دائم آلمان را اخذ نمایند.

برای مثال، یک دانشمند با دانش فنی خاص یا یک معلم در جایگاهی عالی می‌تواند بلافاصله پس از ورود به آلمان، مجوز اقامت دائم را دریافت نماید. تنها لازم است مدرک دانشگاهی داشته باشد، قادر باشد هزینه‌های زندگی خود را بدون استفاده از بودجه عمومی تأمین نماید و خود را با شیوه زندگی آلمانی تطبیق دهد.

اگر دارای شرایط فوق هستید، به شما توصیه می‌کنیم که پیش از ورود به آلمان، مدارک مورد نیاز را فراهم نمایید تا بتوانید در سریع‌ترین زمان ممکن اجازه اقامت دائم را در این کشور اخذ نمایید.

شرایط دریافت مجوز اقامت دائم برای افراد خود اشتغال در آلمان

 • دارا بودن مجوز اقامت موقت آلمان برای فعالیت خود اشتغالی مطابق با پاراگراف ۲۱ قانون اقامت (AufenthG) به مدت ۳ سال (در زمان درخواست برای اخذ اجازه اقامت باید دارای مجوز اقامت معتبر برای خود اشتغالی باشید).
 • فعالیت خود اشتغالی موفقیت آمیز در آلمان
 • ارائه مدرکی که نشان دهد شما و اعضای خانواده‌تان می‌توانید هزینه‌های زندگی خود را در آلمان تأمین نمایید.

 برای اطلاع از اسناد و مدارک لازم جهت اقدام برای دریافت اجازه اقامت دائم آلمان از طریق خود اشتغالی با ما تماس بگیرید. مشاوران ما با تجربه‌ای چندین ساله در زمینه اخذ اجازه اقامت آلمان از طریق خود اشتغالی، شما را راهنمایی خواهند کرد.   

هزینه‌های درخواست اجازه اقامت دائم آلمان

به طور کلی، هزینه‌هایی که لازم است جهت ارائه درخواست خود برای اخذ اقامت دائم آلمان پرداخت نمایید، با توجه به شرایط و طبقه‌بندی شغل مورد نظرتان می‌توانند متفاوت باشند.

هزینه درخواست اجازه اقامت دائم آلمان حدود ۱۱۳ یورو می‌باشد. این هزینه برای افراد خود اشتغال کمی بیشتر است. بالاترین هزینه برای دریافت اجازه اقامت دائم آلمان نیز مربوط به متخصصان دارای صلاحیت بالا می‌باشد.


دریافت مجوز اقامت دائم آلمان

به عنوان یک نیروی کار متخصص و ماهر در آلمان می‌توانید در صورت برآورده ساختن شرایط خاصی، اقامت دائم آلمان را اخذ نمایید.

اجازه اقامت دائم آلمان، مزایای بسیاری برای شما دارد. پس از دریافت آن می‌توانید در آلمان استخدام شوید، کسب و کار شخصی خود را راه‌اندازی نمایید و یا بدون هیچ محدودیتی همراه با اعضای خانواده خود در آلمان زندگی کنید.

شرایط دریافت اجازه اقامت دائم آلمان برای دارندگان بلو کارت اتحادیه اروپا، افرادی که تحصیلات آکادمیک یا دوره‌های آموزش حرفه‌ای خود را در آلمان گذرانده‌اند، متخصصان دارای صلاحیت بالا و افراد خود اشتغال در آلمان اندکی ساده‌تر است.

هزینه ارائه درخواست این نوع اجازه اقامت نیز با توجه به شرایط و شغل شما می‌تواند تغییر کند.


خدمات راه‌اندازی کسب و کار در آلمان
اجازه اقامت دائم آلمان برای سایر گروه‌ها آیا شما به هیچ یک از گروه‌های مهاجر در آلمان که پیش از این ذکر شد، تعلق ندارید؟ در این صورت می‌توانید  یک جلسه مشاوره در خصوص انواع روش‌های اخذ اقامت دائم آلمان با مشاوران مجموعه Wise Business Group داشته باشید و به کمک آن‌ها اطلاعاتی را در این خصوص به صورت حرفه‌ای کسب نمایید. جهت هماهنگی برای برگزاری جلسه مشاوره، لازم است فرم زیر را تکمیل نمایید.

Oops! We could not locate your form.

whatsapp chat icon farsi آیکن چت واتساپ فارسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *