بلو کارت اتحادیه اروپا در ۲۰۲۲

آلمان حقوق مورد نیاز برای دریافت بلو کارت اتحادیه اروپا را در سال ۲۰۲۲ کاهش می‌دهد.

اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان (BAMF) اعلام کرده است که حداقل حقوق ناخالص سالیانه برای دریافت بلو کارت اتحادیه اروپا در آلمان از اول ژانویه سال ۲۰۲۲ به میزان ۰٫۷ درصد کاهش یافته است.

این بدان معنی است که خارجی‌های واجد شرایط که قصد دارند با بلو کارت اتحادیه اروپا در آلمان کار کنند، می‌توانند این کار را با پیشنهاد حقوق کمتری نسبت به قبل انجام دهند.

در این مقاله از وایز بیزینس گروپ درباره حقوق مورد نیاز و شرایط کلی دریافت بلو کارت اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۲ در آلمان توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

 

در وایز بیزینس گروپ بیشتر بخوانید: انواع مجوز اقامت در آلمان

حداقل حقوق مورد نیاز برای دریافت بلو کارت آلمان در سال ۲۰۲۲

اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان در دستورالعمل‌های بروز رسانی شده خود برای دریافت بلو کارت اتحادیه اروپا در آلمان در سال ۲۰۲۲ اعلام کرده است:

حداقل حقوق ناخالص سالانه مورد نیاز برای دریافت چنین مجوز اقامتی در آلمان، ۵۶۴۰۰ یورو است.

برای مشاغل در رشته‌های ریاضی، فناوری اطلاعات (IT)، علوم طبیعی، مهندسی و پزشکی انسانی (به استثنای دندان‌پزشکی) میزان حداقل حقوق ناخالص سالیانه مورد نیاز برای دریافت بلو کارت آلمان در سال ۲۰۲۲ برابر با ۴۳۹۹۲ یورو می‌باشد. این مقدار نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

 

حداقل حقوق مورد نیاز برای دریافت بلو کارت آلمان در سال 2022
حداقل حقوق مورد نیاز برای دریافت بلو کارت آلمان در سال ۲۰۲۲

بلو کارت اتحادیه اروپا

بلو کارت اتحادیه اروپا سندی است که به دارنده آن اجازه می‌دهد تا از یکی از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا به این اتحادیه نقل مکان کرده و چندین سال در آنجا کار کند. این نوع مجوز اقامت تنها به متخصصانی اعطا می‌گردد که دارای مدرک دانشگاهی و پیشنهاد شغلی با حداقل حقوق مورد نیاز باشند. میزان حداقل حقوق و الزامات دریافت بلو کارت آلمان معمولاً به صورت سالانه تغییر می‌کند.

حقوق مورد نیاز برای دریافت بلو کارت آلمان

در سال ۲۰۲۱ حداقل حقوق مورد نیاز برای دریافت بلو کارت آلمان برای مشاغلی که در این کشور با کمبود نیروی کار مواجه نیستند، برابر با ۵۶۸۰۰ یورو و برای مشاغل دارای کمبود نیروی کار برابر با ۴۴۳۰۴ یورو بود. این میزان نسبت به سال ۲۰۲۰ بیشتر بوده‌است.

در سال ۲۰۲۰ حداقل حقوق مورد نیاز برای دریافت بلو کارت آلمان ۵۵۲۰۰ یورو برای مشاغل بدون کمبود و ۴۴۳۰۴ یورو برای مشاغل دارای کمبود نیروی کار بود.  

 

بلو کارت اتحادیه اروپا
بلو کارت اتحادیه اروپا

کاهش حداقل حقوق مورد نیاز برای دریافت بلو کارت اتحادیه اروپا در آلمان

تصمیم آلمان برای کاهش حداقل حقوق مورد نیاز برای دریافت بلو کارت در سال ۲۰۲۲ در زمانی اتخاذ شده است که اتحادیه اروپا در تلاش است تا دریافت این نوع اجازه اقامت را برای خارجی‌های واجد شرایط آسان‌تر نماید.

نمایندگان پارلمان اروپا در سپتامبر سال گذشته (۲۰۲۱) توافق کردند که برای اصلاح قوانین مربوط به بلو کارت اتحادیه اروپا اقدام نمایند و کار را برای ورود اتباع دارای مهارت بالا از خارج از اتحادیه اروپا آسان سازند تا کمبود نیروی کار در بخش‌های کلیدی در سراسر این اتحادیه جبران شود.  

همچنین نمایندگان پارلمان با این موضوع موافقت کرده‌اند که دریافت بلو کارت آلمان تنها با قراردادی شش ماهه برای کارمندان امکان‌پذیر باشد. پیش از این، داشتن یک قرارداد ۱۲ ماهه الزامی بود.

 

کاهش حداقل حقوق مورد نیاز برای دریافت بلو کارت اتحادیه اروپا در آلمان
کاهش حداقل حقوق مورد نیاز برای دریافت بلو کارت اتحادیه اروپا در آلمان

جذب نیروی کار ماهر در آلمان

بلو کارت اتحادیه اروپا تنها راه برای جذب نیروی کار ماهر در آلمان نیست. از اول مارس سال ۲۰۲۰، آلمان برای جذب متخصصان و کارآموزان واجد شرایط از کشورهای ثالث مطابق با قانون جدید مهاجرت افراد ماهر، ویزا صادر کرده است. طبق این قانون، آلمان می‌خواهد آن دسته از موقعیت‌های شغلی را که با کمبود نیروی متخصص از آلمان یا اتحادیه اروپا مواجه هستند، پر نماید.

در اولین سال اجرای این قانون، از اول مارس تا ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۰، مقامات آلمانی موفق شدند علی رغم وجود پاندمی، تعداد ۳۰۲۰۰ ویزا را برای متخصصان و کارآموزان واجد شرایط از کشورهای ثالث صادر نمایند.

 

در وایز بیزینس گروپ بیشتر بخوانید: ثبت و راه اندازی شرکت در آلمان


حقوق و شرایط دریافت بلو کارت اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۲ در آلمان

بلو کارت اتحادیه اروپا در واقع نوعی اجازه اقامت است که به افراد متخصص و ماهر خارج از اتحادیه اروپا اعطا می‌گردد تا به این اتحادیه آمده و در آن کار کنند. برای دریافت این کارت باید شرط حداقل حقوق برآورده شود.  

در سال گذشته، کشور آلمان تصمیماتی را برای تسهیل دریافت بلو کارت اتخاذ کرده است تا از این طریق کمبود نیروی کار خود را جبران نماید. میزان حداقل حقوق برای دریافت بلو کارت آلمان در سال ۲۰۲۲، پس از ۰٫۷ درصد کاهش به ۵۶۴۰۰ یورو رسیده است.

این حداقل حقوق برای مشاغلی که در آلمان با کمبود نیروی کار رو به رو هستند، از جمله مشاغل مرتبط با ریاضی، فناوری اطلاعات، مهندسی، علوم طبیعی و پزشکی انسانی برابر با ۴۳۹۹۲ یورو می‌باشد.

برای دریافت بلو کارت آلمان لازم است مدرک دانشگاهی، پیشنهاد شغلی با حداقل حقوق مورد نیاز و یک قرارداد شش ماهه داشته باشید.


خدمات دریافت بلو کارت و اخذ اقامت آلمان
چنانچه قصد دارید از طریق دریافت بلو کارت اتحادیه اروپا، اقامت آلمان را برای خود و خانواده‌تان اخذ نمایید، می‌توانید از گروه مشاوران WBG کمک بگیرید. مشاوران وایز بیزینس گروپ با تجربه‌ای چندین ساله در زمینه اخذ بلو کارت و اجازه اقامت آلمان در این مسیر در کنار شما خواهند بود.

whatsapp chat icon farsi آیکن چت واتساپ فارسی

Oops! We could not locate your form.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *