خوداشتغالی پاره وقت در آلمان

خوداشتغالی پاره وقت در آلمان
خوداشتغالی پاره وقت در آلمان

یکی از سؤالات متداول موکلین ما این است که آیا می‌توان هم‌زمان با اقامت بلوکارت خود در آلمان به صورت پاره وقت خویش‌فرما هم شد؟ ما قبلاً به موضوع بلوکارت و خوداشتغالی پاره وقت در آلمان پرداخته بودیم. در این مقاله از Wise Business Group با جزئیات بیشتری از بعد حقوق کار آلمان به این مورد می‌پردازیم.

اقامت بلوکارت و خوداشتغالی در آلمان

مسلماً یکی از انگیزه‌های ورود به آلمان برای خیلی از دوستانی که با ما تماس می‌گیرند، استقلال مالی و خویش‌فرمایی در نزدیک‌ترین زمان ممکن است. 

در مقالات قبلی به این نکته پرداخته‌ایم که اگر دارنده بلوکارت آلمان متأهل باشد یا فرد مطمئنی در داخل آلمان داشته باشد، می‌تواند هم‌زمان برای خود شرکتی ثبت کند و ضمن داشتن هر میزان سهام آن شرکت، مدیریت اجرایی شرکت را تا زمان اخذ اقامت دائم به همسر یا دوست معتمد خود در آلمان بسپارد. در این حالت، دارنده بلوکارت می‌تواند به صورت رسمی به طور نیمه وقت هم در این شرکت فعالیت کند. 

اگر دارنده بلوکارت آلمان مجرد باشد یا شخص مطمئنی در آلمان نداشته باشد، باز هم می‌تواند با ثبت یک Nebentätigkeit فعالیت جانبی در اداره Gewerbeamt در شهر خود در آلمان در کنار شغل خود به صورت نیمه وقت به فعالیت اقتصادی بپردازد. در اینجا، توجه به اهمیت دو نکته الزامی است.

دو نکته مهم درباره بلوکارت و خوداشتغالی پاره وقت در آلمان  

نکته اول:

دارنده بلوکارت آلمان در کنار کارت اقامت خود برگه‌ای به نام Zusatzblatt دریافت می‌کند. در این برگه، توضیحات بیشتری در مورد شرایط و محدودیت‌های اشتغال و خود اشتغالی دارنده بلوکارت قید می‌شود. در اکثر شهرها در این برگه نوشته شده است که دارنده بلوکارت می‌تواند به صورت نیمه وقت به خود اشتغالی بپردازد. ولی از آنجا که دامنه تصمیم‌گیری در این مورد به اداره مهاجرت شهر هدف در آلمان بستگی دارد، حتماً قبل از هر اقدامی این برگه را به دقت مطالعه بفرمایید و از مشاوره وکیل مهاجرت استفاده کنید. بعضی از شهرها نیز می‌توانند محدودیت کمتر یا بیشتری برای را متقاضی ایجاد کنند. 

نکته دوم:

به بندهای قرارداد کاری خود توجه کنید. در بعضی از قراردادهای کاری، کارفرما محدودیت‌هایی را برای کارمند خود برای شروع کسب‌وکار ایجاد می‌کند. در بعضی موارد، کارفرما مانع از شروع فعالیت در زمینه کاری مشابه خود می‌شود. گاهی نیز به کل، هر نوع فعالیت خود اشتغالی را با دلیل تأثیر در راندمان کاری کارمند خود منع می‌کند. 

خود اشتغالی پاره‌ وقت در آلمان

فرض می‌کنیم که تمامی موارد به درستی بررسی شده‌اند. اکنون به بررسی عمیق‌تر مقوله خود اشتغالی ضمن داشتن قرارداد کاری در آلمان می‌پردازیم.

خوداشتغالی به صورت پاره وقت در آلمان بسیار مرسوم است. KfW Start-up Monitor 2023 نشان می‌دهد که در سال قبل آن ۶۰۵,۰۰۰ استارت‌آپ در آلمان وجود داشته‌است. از این تعداد، ۴۳۹,۰۰۰ یا بیش از نیمی، کسب‌و‌کار خود را به صورت پاره وقت شروع کردند. هر کسی که به صورت پاره وقت در کنار شغل ثابت خود به خود اشتغالی می‌پردازد، از منبع درآمد مطمئن شغل اصلی خود در آلمان لذت می‌برد و در عین حال، ایده کسب‌و‌کار خود را محقق می‌کند.

با این حال، بنیانگذاران یک کسب‌و‌کار پاره وقت در آلمان باید بدانند که مشمول همان شرایطی می‌باشند که مؤسسان کسب‌و‌کار تمام وقت هستند. بنابراین، برای اینکه در آلمان در کنار یک قرارداد کاری به صورت نیمه وقت یک خویش‌فرمای موفق شوید باید به نکات زیر توجه کنید.

مزایا و معایب خوداشتغالی پاره وقت در آلمان چیست؟

همه نمی‌توانند یا نمی‌خواهند وقتی یک ایده تجاری درخشان دارند، از کار روزانه مطمئن خود دست بکشند. به هر حال، کار ثابت کارمندی درآمد مطمئنی به فرد ارائه می‌دهد- و به عنوان یک بنیانگذار خویش‌فرما، چه کسی می‌تواند تخمین بزند یا تضمین کند که شرکت چگونه توسعه خواهد یافت؟ خوداشتغالی پاره وقت در آلمان یک جایگزین جالب در اینجا ارائه می‌دهد. شما شغل اصلی خود را حفظ می‌کنید و شرکت خود را «به صورت جانبی» راه‌اندازی می کنید. با این حال، بد نیست مزایا و معایب این کار را بدانید.

مزایای خوداشتغالی پاره وقت در آلمان

خوداشتغالی پاره وقت در آلمان دارای مزایای زیر است:

 • درآمد منظم شغل اصلی شما از طریق کارفرما امنیت ایجاد می‌کند و فشار روانی ایجاد درآمد و موفقیت در بیزینس را از بین می‌برد.
 • شما این فرصت را دارید که ایده کسب‌وکار خود را در آرامش آزمایش کنید و بعداً آن را به خوداشتغالی تمام وقت تبدیل کنید.
 • به لطف درآمد منظم، تأمین مالی خوداشتغالی پاره وقت شما به صورت جداگانه قابل کنترل است که شکست مالی (ریسک) را به حداقل می‌رساند.
 • در مقایسه با راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار تمام وقت، می‌توانید ساعت‌های کمتری را سرمایه‌گذاری کنید.
 • یک فعالیت پاره وقت می‌تواند در زمان بیکاری شما به شغل اصلی‌تان تبدیل شود.
 • اگر با موفقیت به صورت پاره وقت خویش‌فرما شوید، درآمد کلی خود را افزایش خواهید داد.

معایب خود اشتغالی پاره وقت در آلمان

با این حال، خوداشتغالی پاره وقت در آلمان معایبی هم دارد:

 • راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار حتی به عنوان یک کار جانبی به انرژی و زمان زیادی نیاز دارد. سرگرمی‌هایتان باید در جایگاه دوم قرار گیرند. دقت کنید که آیا وقت آزاد و انرژی کافی برای موفقیت به عنوان یک خویش‌فرمای پاره وقت را دارید یا خیر.
 • مشتریان، شرکای تجاری و تأمین‌کنندگان کسب‌و‌کار اغلب خود اشتغالی پاره وقت را به عنوان یک حاشیه منفی ارزیابی می‌کنند. چون ممکن است به تعهد و حرفه‌ای بودن شما در ارائه خدمات یا محصولات شک کنند.
 • شغل اصلی شما (فعالیت کارمندی)  مدیریت زمان شما را محدود می‌کند. شما کمتر قادر به پاسخگویی به درخواست‌های مشتری در زمان ترافیک بالا هستید.

نکته:

شغل خویش‌فرمایی پاره وقت شما نیز تأثیر زیادی در موفقیت دارد. به عنوان مثال، کار مشاوره در کنار شغل اصلی شما در آلمان راحت‌تر مدیریت می‌شود تا یک فروشگاه خرده‌فروشی.

چه نکاتی را هنگام ثبت کسب‌و‌کار پاره وقت خود در آلمان باید در نظر بگیرید؟

ثبت کسب‌و‌کار برای تمامی افراد خویش‌فرما که به صورت تمام وقت یا پاره وقت در آلمان فعالیت می‌کنند،  الزامی است.

تیم ما می‌تواند شما را در پروسه پیاده‌سازی ایده تجاری، اخذ مجوزهای مورد نیاز، ثبت کسب‌وکار و آغاز فعالیت خود اشتغالی در آلمان همراهی نماید. می‌توانید از طریق ایمیل و واتساپ با ما در ارتباط باشید.

ترکیب خوداشتغالی با استخدام پاره وقت/تمام وقت در آلمان 

ترکیب شغل ثابت کارمندی و خود اشتغالی پاره وقت در آلمان همانطور که در ابتدا به آن اشاره شد، غیرمعمول نیست. با این حال، درآمد در شغل اصلی معمولاً کم و تعداد ساعات کار هم به تناسب کمتر است. برای اینکه بعدها در آلمان غافلگیر نشوید و مجبور به پرداخت حق بیمه درمانی اضافی نباشید، در صورت داشتن بیمه دولتی در آلمان، باید از شرکت بیمه دولتی خود درخواست تعیین وضعیت کنید. چون بیمه دولتی ممکن است در این مورد تصمیم بگیرد که شما نه به صورت پاره وقت، بلکه تمام وقت خویش‌فرما هستید و در این صورت، باید هم برای اشتغال نیمه وقت و هم برای خوداشتغالی خود سهم بیمه پرداخت کنید.

بیمه دولتی یا خصوصی در آلمان

دقت بفرمایید که در آلمان نرخ بیمه‌های دولتی مثل (AOK،TK ،IKK  و غیره) با افزایش درآمد فرد افزایش پیدا می‌کند. دقیقاً مثل نرخ مالیات. به این معنی که اگر فرد چند شغله است و منبع درآمد دیگری هم دارد باید هر سال آن را در اظهارنامه مالیاتی خود منعکس کند. شرکت بیمه نیز متعاقباً به تناسب، نرخ بیمه مالیاتی را برای سال بعد به‌روز خواهد کرد. این حالت در مورد بیمه‌های خدمات درمانی خصوصی مصداق ندارد و نرخ آن‌ها مستقل از درآمد و ثابت خواهد بود. بنابراین، با افزایش درآمد فرد در آلمان بیمه‌های خصوصی می‌توانند نسبتاً برای یک فرد به‌صرفه‌تر باشند. البته، فاکتورهای زیادی مثل تعداد اعضای خانواده و کیفیت سرویس بیمه هم باید به درستی آنالیز شوند. 

آیا باید به کارفرمای خود در آلمان اطلاع دهید که شغل پاره وقت دارید؟

کارمندان شاغل باید کارفرما را در مورد خوداشتغالی پاره وقت برنامه‌ریزی شده خود مطلع  کنند. حتی اگر در قرارداد کار خلاف این گفته شود، باز هم توصیه می‌شود که اطلاع دهید. 

 تا زمانی که به قوانین زیر پایبند باشید، مشکلی وجود نخواهد داشت:

 • محصول یا خدمات شما با محصول و خدمات کارفرمای شما رقابتی نداشته باشد. 
 • کیفیت شغل تمام وقت استخدامی شما به دلیل شغل پاره وقت شما آسیب نبیند. به این معنی که مثل قبل باید متعهد و سازنده سر کار حاضر شوید و بیش از حد خسته نباشید.
 • شما از منابع یا داده‌های کارفرمای خود استفاده نکنید.

قوانین مربوط به خوداشتغالی پاره وقت در آلمان

برای خوداشتغالی پاره وقت، قوانین زیر در آلمان اعمال می‌شود:

۱٫ مطلع ساختن اداره مالیات از شروع کسب‌‌وکار جدید در آلمان

شروع فعالیت کشاورزی، جنگلداری، بازرگانی یا فریلنسری توسط شما یا مشاوران مالیاتی‌تان بدون درخواست قبلی، با ارسال پرسشنامه ثبت مالیاتی ظرف یک ماه از تاریخ تأسیس کسب‌و‌کار جدید، باید به صورت الکترونیکی به اداره مالیاتی مسئول در آلمان اطلاع داده شود.

این را می‌توان به عنوان مثال از طریق پورتال «My ELSTER – اداره مالیات آنلاین» در آلمان انجام داد. در مقالات بعدی، در مورد نحوه استفاده از آن توضیحات بیشتری می‌دهیم. 

Mein  ELSTER – اداره مالیات آنلاین امکان ارسال اطلاعات مالیاتی را بدون کاغذ، بدون هزینه و بدون توجه به زمان و مکان به مقامات مالیاتی فراهم می‌کند. برای استفاده از Mein  ELSTER، هنگام ورود برای اولین بار باید یک فرآیند ثبت‌نام را آغاز نمایید که با صدور یک گواهی ELSTER فردی به پایان می‌رسد. اگر بنیانگذاران شرکت قبلاً گواهی ELSTER را دریافت کرده‌اند، می‌توانند از آن برای ارسال پرسشنامه ثبت مالیات مورد نظر در اینجا نیز استفاده کنند.

۲٫ اطلاع از شرایط و الزامات خاص کسب‌وکار مورد نظر در آلمان

همچنین، باید قبل از ثبت‌نام بررسی کنید که آیا فعالیتی که می‌خواهید انجام دهید مشمول شرایط خاصی در آلمان است یا خیر. به عنوان مثال، می‌توان به مجوزها، تأییدیه‌ها یا گواهینامه‌های فنی‌وحرفه‌ای مورد نیاز اشاره کرد.

برای این کار می‌توانید در www.elster.de ثبت‌نام کنید.

در مقاله بعدی، در مورد میزان مالیات پرداختی و حق بیمه برای کسی که در کنار کار اصلی خود به صورت پاره وقت خویش‌فرما می‌شود، توضیح خواهیم داد.

در صورت تمایل به دریافت مشاوره درباره ثبت و راه‌اندازی کسب‌وکار در آلمان می‌توانید با ما تماس بگیرید. ما به شما کمک خواهیم کرد تا کسب‌وکار پاره وقت یا تمام وقت خود را در سریع‌ترین زمان ممکن راه‌اندازی نمایید.


خود اشتغالی پاره وقت در آلمان در یک نگاه

آیا خود اشتغالی پاره وقت هم‌زمان با داشتن اقامت بلوکارت و قرارداد استخدامی در آلمان امکان‌پذیر است؟

بله، دارنده بلوکارت می‌تواند شرکتی را در آلمان ثبت کرده و مدیریت اجرایی آن را تا زمان اخذ اقامت دائم به همسر یا فرد معتمد خود واگذار کند. او می‌تواند به صورت پاره وقت نیز در این شرکت فعالیت نماید.

اگر دارنده بلوکارت فرد معتمدی را در آلمان نداشته باشد، همچنان می‌تواند از طریق ثبت یک فعالیت جانبی در اداره تجارت به صورت پاره وقت به خود اشتغالی بپردازد. در این صورت، باید به الزامات خود اشتغالی در شهر هدف که در برگه Zusatzblatt درج شده است، توجه نماید. همچنین، قرارداد کاری او نباید شامل بندهایی باشد که شروع کسب‌وکار را برایش محدود یا ممنوع سازند.

با خود اشتغالی پاره وقت در آلمان می‌توانید ایده تجاری خود را محقق سازید. همچنین، به واسطه شغل اصلی خود منبع درآمد مطمئنی داشته باشید. در چنین حالتی، تأمین مالی کسب‌وکار جدید برای شما آسان‌تر و سرمایه‌گذاری زمانی و فشار روانی برای ایجاد درآمد کم‌تر خواهد بود. در نتیجه، می‌توانید با خیال راحت ایده تجاری خود را آزمایش کنید و در صورت موفقیت، درآمدتان را افزایش دهید.

باید پیش از شروع فعالیت، به کارفرمای خود اطلاع دهید که قصد دارید به صورت پاره وقت خود اشتغال شوید. علاوه بر این، باید کسب‌وکار خود را ثبت نمایید. سپس، در اداره مالیات ثبت‌نام کنید و مجوزها و گواهینامه‌های مورد نیاز را دریافت نمایید.  


کسب‌وکار در آلمان

برای دریافت مشاوره در زمینه‌های حقوقی مهاجرت، شروع کسب‌و‌کار، مسائل مالیاتی و بیمه در آلمان با ما تماس بگیرید. شما می‌توانید از طریق لینک واتساپ زیر با ما در ارتباط باشید.

whatsapp chat icon farsi آیکن چت واتساپ فارسی

جهت برگزاری جلسه مشاوره آنلاین نیز می‌توانید فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید.

Oops! We could not locate your form.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *