قوانین جدید بلو کارت آلمان

اخیراً طبق مصوبات دولت، برخی از قوانین مهاجرت به آلمان دستخوش تغییراتی شده‌اند. این تغییرات با در نظر گرفتن کمبود نیروی کار ماهر در آلمان و به منظور جذب نیروهای کار خارجی صورت گرفته‌اند. بخش عمده‌ای از این تغییرات مربوط به قوانین دریافت بلو کارت است. در این مقاله از Wise Business Group، قوانین جدید بلو کارت اتحادیه اروپا در آلمان را بررسی خواهیم کرد.

قوانین جدید بلو کارت آلمان

دولت آلمان به تازگی تغییراتی را با هدف جذب نیروی کار خارجی بیشتر در سیاست‌های مهاجرتی خود تصویب کرده است.

این تغییرات شامل اجازه اقامت جدید با اعتبار سه ساله برای افراد جویای کار در آلمان (Job-seeker) و حذف برخی مراحل بوروکراتیک از قبیل ایجاد تسهیلات جدید برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا در آلمان است.

در ادامه به قوانین جدید برای دریافت بلو کارت اتحادیه اروپا در آلمان اشاره خواهیم کرد.

کاهش حداقل حقوق برای دریافت بلو کارت آلمان

کاهش حداقل حقوق برای دریافت بلو کارت آلمان
کاهش حداقل حقوق برای دریافت بلو کارت آلمان

یکی از تغییرات اصلی که در قوانین جدید بلو کارت آلمان به آن اشاره شده‌است، کاهش حداقل حقوق مورد نیاز برای دریافت بلو کارت است. بدین ترتیب، اتباع خارجی بیشتری می‌توانند از طریق دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا وارد آلمان شوند، حتی اگر حقوق پیشنهاد شده به آن‌ها کمتر از حداقل حقوق مورد نیاز فعلی باشد.

حداقل حقوق مورد نیاز برای بلو کارت آلمان

در حال حاضر، حداقل حقوق مورد نیاز برای دریافت بلو کارت آلمان ۵۶۴۰۰ یورو است. چنانچه حقوقی که به یک فرد پیشنهاد می‌شود، کمتر از حداقل حقوق مورد نیاز باشد و او تمایل داشته باشد که از طریق دریافت کارت آبی وارد آلمان شود، باید از آژانس کار فدرال آلمان برای اعطای این کارت، تأییدیه درخواست کند.

بر اساس توضیحات اداره امور خارجه فدرال، در مشاغلی که دارای فرصت شغلی هستند و به دلیل کمبود پرسنل واجد شرایط، امکان تصدی موقعیت‌های شغلی خالی وجود ندارد، صرفاً لازم است که متقاضیان دریافت بلو کارت یک پیشنهاد شغلی با درآمد ناخالص سالانه ۴۳۹۹۲ یورو داشته باشند. پزشکان، مهندسان، دانشمندان علوم طبیعی، ریاضیات و متخصصان فناوری اطلاعات (IT) از این دسته‌اند.

تا کنون، مشخص نشده‌است که حداقل حقوق مورد نیاز برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا در آلمان چقدر کاهش خواهد یافت.

حداقل حقوق مورد نیاز برای کارت آبی اتحادیه اروپا

حداقل حقوق مورد نیاز برای کارت آبی اتحادیه اروپا
حداقل حقوق مورد نیاز برای کارت آبی اتحادیه اروپا

حداقل حقوق مورد نیاز برای دریافت کارت آبی در سایر کشورهای اتحادیه اروپا بسیار کمتر از آلمان است. به عنوان مثال، حقوق سالانه برای دارندگان این کارت در برخی از کشورهای اتحادیه اروپا به شرح زیر است:

 • لهستان: ۱۵۴۴۶ یورو
 • مجارستان: ۱۶۷۰۰ یورو
 • جمهوری چک: ۱۱۴۰۸ یورو
 • لتونی: ۱۳۷۷۶ یورو

کشورهایی که حداقل حقوق مورد نیاز بالاتری برای دریافت کارت آبی نسبت به آلمان دارند، عبارتند از:

 • اتریش: ۵۸۴۳۴ یورو
 • بلژیک: ۵۵۴۳۱ یورو
 • فنلاند: ۵۶۷۷۴ یورو
 • فرانسه: ۵۳۸۳۶٫۵۰ یورو
 • سوئد: ۵۰۵۵۰ یورو

لوکزامبورگ نیز با حداقل ۷۸۳۳۶ یورو در سال، دارای بالاترین میزان حقوق مورد نیاز برای کارت آبی اتحادیه اروپا است.

اجباری نبودن دانش زبان آلمانی برای متقاضیان کارت آبی در آلمان

متقاضیان بلو کارت آلمان دیگر ملزم نیستند مدرکی را ارائه دهند که نشان دهنده تسلط آنان بر زبان آلمانی تا سطح خاصی باشد.

پیش از این، دریافت اجازه اقامت دائم برای افرادی که می‌توانستند ثابت کنند دانش زبان آلمانی آن‌ها در سطح B1 است، صرفاً پس از ۲۱ ماه اقامت و کار در آلمان امکان‌پذیر بود. افراد با دانش زبان آلمانی در سطوح پایین‌تر نیز می‌توانستند بلو کارتی را دریافت نمایند که به اندازه مدت قرارداد کاری آن‌ها و سه ماه بیشتر از آن اعتبار داشته باشد.

کاهش مدت تجربه حرفه‌ای طبق قوانین جدید بلو کارت آلمان

تا کنون، کسانی که تمایل داشتند با کارت آبی در آلمان کار کنند، باید مدرکی را ارائه می‌دادند که نشان دهد تجربه لازم را برای کار در بخشی که در آلمان به آن‌ها شغل پیشنهاد شده است، دارند.

در حال حاضر، داشتن مدرک تحصیلی در یک بخش خاص برای درخواست چنین مجوزی کافی است.

در پیش‌نویس قوانین جدید بلو کارت آلمان به این موضوع اشاره شده است که حداقل حقوق مورد نیاز پایین‌تری برای دارندگان مدرک دانشگاهی که می‌خواهند در آلمان شروع به کار کنند، در نظر گرفته خواهد شد. بدین ترتیب، شروع کار برای متخصصان جوان آسان‌تر می‌گردد. به عبارت دیگر، حداقل حقوق مورد نیاز برای این دسته از افراد حتی کمتر از افراد با تجربه خواهد بود.

تسهیل تغییر کارفرما و آوردن اعضای خانواده برای دارندگان بلو کارت آلمان

حداقل حقوق مورد نیاز برای کارت آبی اتحادیه اروپا
حداقل حقوق مورد نیاز برای کارت آبی اتحادیه اروپا

تسهیل دیگری که به واسطه قوانین جدید بلو کارت در آلمان ایجاد می‌گردد، امکان تغییر کارفرمایان در آلمان برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا است که با کارت آبی در آلمان مشغول به کار هستند. این امر، در خصوص افرادی که دارای کارت آبی صادر شده توسط یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا هستند نیز صدق می‌کند.

در پیش‌نویس قانون آمده‌است که تغییر کارفرمایان برای دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا در آلمان ساده شده است. علاوه بر این، مقرراتی برای دارندگان بلو کارت اتحادیه اروپا که کارت آن‌ها توسط یکی دیگر از کشورهای عضو این اتحادیه صادر شده است، ایجاد خواهد شد که جابجایی آن‌ها به صورت کوتاه مدت و بلند مدت درون اتحادیه اروپا در جمهوری فدرال آلمان را امکان‌پذیر نماید.

در عین حال، آوردن اعضای خانواده به آلمان از طریق کارت آبی اتحادیه اروپا آسان‌تر خواهد شد. اگرچه، جزئیات بیشتری در این زمینه در آینده نزدیک اعلام می‌گردد.

کارت آبی آلمان برای متخصصان IT بدون مدرک و افراد تحت حمایت بین‌المللی

کارت آبی آلمان برای متخصصان IT بدون مدرک و افراد تحت حمایت بین‌المللی
کارت آبی آلمان برای متخصصان IT بدون مدرک و افراد تحت حمایت بین‌المللی

طبق قوانین جدید، به زودی دو گروه جدید نیز می‌توانند بلو کارت اتحادیه اروپا در آلمان را دریافت نمایند. با توجه به تغییرات تصویب شده در قانون مهاجرت آلمان، از این پس، دریافت کارت آبی برای آن دسته از متخصصان فناوری اطلاعات (IT) که مدرک دانشگاهی ندارند، اما می‌توانند مدارک غیر رسمی خاصی را نشان دهند، امکان‌پذیر خواهد بود. 

همچنین، افرادی که در آلمان یا یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا تحت حمایت بین‌المللی زندگی می‌کنند، واجد شرایط درخواست بلو کارت برای کار در بخش بسیار ماهر و نیازمند نیروی کار در آلمان خواهند بود.

دلیل به روز رسانی سیاست‌های مهاجرتی در آلمان

مانند دیگر کشورهای اروپا، آلمان نیز به ویژه پس از پاندمی به شدت از کمبود نیروی کار آسیب دیده‌است. گزارش اخیر بازار کار که توسط وزارت اقتصاد آلمان ارائه شده‌است، نشان می‌دهد که اگر آلمان در حال حاضر اقدامات لازم را انجام دهد، تا سال ۲۰۳۵، دوازده سال آینده، با کمبود حتی میلیون‌ها نیروی کار ماهر مواجه خواهد شد.

در سال ۲۰۲۰، آلمان به طور متوسط سالانه ۸۴۴۰۰۰ شغل بدون تصدی را به ثبت رسانده است که به این ترتیب یک رکورد محسوب می‌گردد. به طور خاص، این کشور در بخش‌های داروسازی، مهندسی و IT به نیروی کار نیاز دارد.

دولت فدرال با اعلام تغییرات جدید در سیاست مهاجرت خاطر نشان کرده‌است که در سال ۲۰۲۶ حدود ۲۴۰۰۰۰ شغل بیشتر از تعداد نیروی کار موجود در آلمان وجود خواهد داشت.


قوانین جدید بلو کارت اتحادیه اروپا در آلمان

دولت آلمان به تازگی برخی قوانین جدید را برای تسهیل دریافت بلو کارت اتحادیه اروپا در آلمان تصویب کرده‌ است. بر اساس این قوانین، امکان ورود نیروی کار خارجی بیشتر به آلمان فراهم و کمبود نیروی کار ماهر در این کشور جبران خواهد شد. برخی از مهم‌ترین قوانین تغییر یافته به شرح زیر می‌باشند:

 • حداقل حقوق مورد نیاز برای دریافت بلو کارت آلمان کاهش می‌یابد.
 • دانش زبان آلمانی دیگر برای متقاضیان کارت آبی اجباری نیست.
 • طول مدت تجربه حرفه‌ای برای دریافت کارت آبی آلمان کوتاه می‌شود.
 • تغییر کارفرما و آوردن خانواده برای دارندگان بلو کارت آلمان آسان‌تر می‌گردد.
 • دریافت بلو کارت اتحادیه اروپا در آلمان، برای متخصصان IT فاقد مدرک و افراد تحت حمایت بین‌المللی نیز امکان‌پذیر می‌شود.

علت اصلی تغییر قوانین، جذب نیروی کار خارجی برای شغل‌های بدون تصدی در آلمان است. اگر آلمان اکنون اقدامات لازم را در این زمینه انجام ندهد، تا سال ۲۰۳۵ با کمبود میلیون‌ها نیروی کار مواجه خواهد شد.


بلو کارت اتحادیه اروپا در آلمان
جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اخذ بلو کارت اتحادیه اروپا در آلمان می‌توانید با ما تماس بگیرید. تیم ما با بهره‌مندی از مشاوران کسب و کار وکلای با تجربه در زمینه حقوق مهاجرت در آلمان در تمامی مراحل دریافت بلو کارت شما را همراهی خواهد کرد. 

whatsapp chat icon farsi آیکن چت واتساپ فارسی

برای برگزاری جلسه مشاوره آنلاین نیز می‌توانید فرم زیر را تکمیل نموده و برای ما ارسال نمایید.

Oops! We could not locate your form.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *