سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال در آلمان

آنچه باید راجع به سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال در آلمان بدانید!
آنچه باید راجع به سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال در آلمان بدانید!

آلمان به عنوان یکی از برترین کشورهای دوستدار ارزهای دیجیتال در جهان شناخته شده‌است. در ادامه درباره علت این امر و آنچه باید راجع به سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال در آلمان بدانید، توضیح می‌‌دهیم.

در ابتدا لازم است متذکر شویم که این مقاله، اطلاعاتی کلی درباره مقررات ارزهای دیجیتال در آلمان ارائه می‌دهد. توصیه می‌کنیم که برای دریافت مشاوره مالی متناسب با شرایط خود با یک حسابدار یا متخصص امور مالی تماس بگیرید. تنظیم‌کننده‌های مالی اتحادیه اروپا هشدار داده‌اند که اکثر دارایی‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال بسیار پرریسک و سوداگرانه هستند.

 در  Wise Business Group بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری خارجی در آلمان 

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال در آلمان

در نگاه اول عجیب به نظر می‌رسد که آلمان بهشت ارزهای دیجیتال باشد. تنها ۱۷ درصد از مردم در آلمان سرمایه‌گذاری می‌کنند که بسیار کمتر ار درصدی است که در کشورهای دیگر مشاهده می‌شود. همین امر تا حدودی می‌تواند شهرت آلمان را به عنوان “سرزمین پس‌اندازگران ریسک گریز” توجیه نماید.

ارز دیجیتال، رمز ارز یا کریپتو

ارز دیجیتال یا رمز ارز اغلب به اختصار، کریپتو (Crypto) نامیده می‌شود. کریپتو توسط بسیاری از تحلیلگران به عنوان یکی از پر‌ریسک‌ترین و پر‌نوسان‌ترین سرمایه‌گذاری‌هایی شناخته می‌شود که یک فرد می‌تواند داشته باشد.

علاوه بر این، نگرانی‌هایی در خصوص تأثیرات زیست محیطی ارزهای دیجیتال مطرح شده‌است.

انواع ارزهای دیجیتال

این روزها، انواع مختلفی از رمز ارزها در بازار وجود دارند. وجه مشترک تمام آن‌ها این است که دیجیتالی هستند و با استفاده از رمزنگاری ایمن شده‌اند. بدین معنی که نمی‌توان آن‌ها را جعل کرد.

حتی بزرگ‌ترین و شناخته شده‌ترین رمز ارزهای دنیا (Bitcoin, Ethereum, Ripple) مستعد افزایش ناگهانی و افت ارزش شدید می‌باشند. همچنین در این بازار، برخی از رمز ارزها مانند LUNA پیش از این به طور کامل سقوط کرده‌اند.

 با این حال، آلمان با کنار زدن کلیشه‌های ملی برخی از مطلوب‌ترین قوانین جهان را برای سرمایه‌گذاری در این دارایی‌های پرریسک دارد.

مزایای مالیاتی ارزهای دیجیتال در آلمان

مزایای مالیاتی ارزهای دیجیتال در آلمان
مزایای مالیاتی ارزهای دیجیتال در آلمان

سایت مقایسه تبادلات رمز ارزها (Coincub) آلمان را به عنوان یکی از کشورهای دوستدار رمز ارز در جهان معرفی کرده‌است. طبق اطلاعات این سایت، آلمان به همراه سنگاپور و ایالات متحده آمریکا سه کشور برتر دوستدار ارز دیجیتال می‌باشند.

دلیل اصلی این امر، قوانین مالیاتی مطلوب آلمان در این زمینه است. اگر در آلمان یک سهام معمولی یا دارایی ETF را با قیمتی بالاتر از آنچه خریده‌اید بفروشید، کارگزاری به صورت اتوماتیک ۲۵ درصد از سود را برای مالیات نگه می‌دارد.

طبق دستورالعمل‌های مالیاتی جدید صادر شده توسط وزارت دارایی فدرال آلمان، به برخی از سودهای ارز‌های دیجیتال مالیات تعلق نمی‌گیرد. این وزارت‌خانه تأیید کرده است که سودهای کمتر از ۶۰۰ یورو در ارزهای دیجیتال مشمول مالیات نخواهند شد.

مهم‌تر از آن، دستورالعمل دیگری است که مقرر کرده‌است اگر شخصی در آلمان ارز دیجیتالی را به مدت حداقل یک سال نگه‌دارد، صرف نظر از این که هنگام فروش آن چقدر سود کسب کند، با هیچ مالیاتی مواجه نخواهد شد.

 در  Wise Business Group بیشتر بخوانید: اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری 

دلایل مطلوبیت قوانین ارزهای دیجیتال در آلمان

دلایل سیاسی

یکی از دلایلی که موجب می‌شود قوانین مربوط به رمز ارزها در آلمان تا این اندازه مطلوب باشد، سیاسی است.

 دموکرات‌های آزاد در آلمان تمایل دارند که تعداد قابل توجهی از آراء را از میان افرادی جذب نمایند که احتمال نگهداری رمز ارزها توسط آن‌ها بیشتر است.

در حالی که حزب دموکرات‌های آزاد (FDP) در یک ائتلاف سه جانبه با سوسیال دموکرات‌های پیشرو (SPD) و سبزها قرار دارد، کریستین لیندنر، رهبر FDP، وزارت دارایی آلمان را در اختیار دارد.

لیندنر در کمپین انتخاباتی سال ۲۰۲۱ بخش بزرگی از پلتفرم FDP و مذاکرات ائتلافی را به تنظیم و جذب سرمایه‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال اختصاص داد.  

کسب درآمد

دلایل مطلوبیت قوانین رمز ارزها در آلمان
دلایل مطلوبیت قوانین رمز ارزها در آلمان

فردی که در کانال یوتیوب رمز ارز Modern Investor، کانالی با بیش از ۲۲۵۰۰۰ عضو، فعالیت می‌کند می‌گوید: «به نظر من دولت آلمان بهتر از بسیاری از کشورها می‌داند که چگونه می‌توان از طریق ارزهای دیجیتال کسب درآمد کرد».

او در ادامه اشاره می‌کند که افراد بسیاری در سراسر جهان در بازار رمز ارزها فعالیت می‌کنند. در صورتی که این افراد به دلیل شرایط مطلوب سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، آلمان را به عنوان محلی برای زندگی انتخاب کنند، پول خود را صرف خرید از سوپرمارکت‌های آلمانی کرده و از خدمات آلمانی استفاده می‌کنند.

بنابراین، پولی که دولت آلمان بر اساس قوانین مصوب در حوزه کریپتو از طریق مالیات از دست می‌دهد، مستقیماً به سیستم باز می‌گردد.

همچنین اگر رمز ارزها در سطح جهانی به رشد خود ادامه دهند، آلمان در نهایت به عنوان نابغه‌ای شناخته خواهد شد که نحوه جذب این نوع از سرمایه‌گذاری و حفظ آن در مرزهای خود را کشف کرده‌است.

آیا سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال در آلمان به جریان اصلی تبدیل خواهد شد؟

سرمایه‌گذاری کریپتو در آلمان
سرمایه‌گذاری کریپتو در آلمان

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال در آلمان هنوز یک موقعیت بکر است. در حالی که تنها ۱۷ درصد از آلمانی‌ها در بازار سهام فعالیت می‌کنند، حدود ۲٫۶ درصد از آن‌ها صاحب ارزهای دیجیتال هستند.

سرمایه‌گذاران کریپتو در آلمان معمولاً جوان هستند، به گونه‌ای که یک سوم آن‌ها دارای ۳۴ سال یا کمتر می‌باشند. هر چه یک فرد درآمد بیشتری داشته باشد، احتمال اینکه در بازار کریپتو سرمایه‌گذاری کند نیز بیشتر می‌شود. دو سوم سرمایه‌گذاران کریپتو در آلمان، درآمد سالانه‌ای برابر با ۸۰۰ هزار یورو یا بیشتر دارند.

 در  Wise Business Group بیشتر بخوانید: مشوق های سرمایه گذاری در آلمان 

جایگاه سرمایه‌گذاری کریپتو در آلمان

درصد کمی از افراد در آلمان در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند و این نوع سرمایه‌گذاری دارای جایگاه محدودی است. با این حال، همین جایگاه محدود هنوز در خود جامعه ارزهای دیجیتال بزرگ است.

حدود ۹ درصد از گره‌های بیت‌کوین جهان در آلمان هستند. گره‌های یک ارز دیجیتال، رایانه‌هایی هستند که فهرستی امن از تراکنش‌ها با استفاده از آن ارز را در یک دفتر کل دیجیتالی موسوم به بلاک چین فراهم می‌آورند.

همچنین ۱۴ درصد از گره‌های اتریوم جهان، یکی دیگر از رمز ارزهای اصلی، در آلمان قرار دارند. از این منظر، آلمان تنها پس از ایالات متحده آمریکا در رتبه دوم قرار می‌گیرد. 

اقدامات بانک‌ها برای سرمایه‌گذاری کریپتو در آلمان  

اقدامات بانک‌ها برای سرمایه‌گذاری کریپتو در آلمان  
اقدامات بانک‌ها برای سرمایه‌گذاری کریپتو در آلمان

با وجود این که هنوز مالکیت دارایی‌های کریپتو در آلمان اندک است، جامعه سرمایه‌گذاران کریپتو به قدری قابل مشاهده هست که بتواند دیگران را کنجکاو سازد. این امر حتی در مورد بانک‌های پس‌انداز ریسک‌گریز سنتی یا اسپارکاسن (Sparkassen) – محلی که بسیاری از آلمانی‌ها پس‌انداز خود را در آنجا قرار می‌دهند – صادق است.

بنابر اظهارات اتحادیه بانک‌های پس‌انداز آلمان، در حال حاضر حدود ۱۰ درصد از مشتریان عادی این بانک‌ها دارایی‌های کریپتو دارند. این امر موجب می‌شود که بانک‌ها فرصتی را برای مشتریان خود فراهم نمایند که به صورت مستقیم و از طریق حساب‌های جاری خود در یک کیف پول رمزنگاری شده سرمایه‌گذاری نمایند.

 در  Wise Business Group بیشتر بخوانید: ده فرصت سرمایه گذاری در آلمان 

اقدامات کارگزاری‌های آنلاین برای سرمایه‌گذاری کریپتو در آلمان 

بسیاری از کارگزاری‌های آنلاین که بین سرمایه‌گذاران آلمانی محبوب هستند، مانند Trade Republic، Scalable و DKB، در کنار گزینه‌های خود برای خرید محصولات سنتی از قبیل سهام و ETF، کیف پول‌های ارزهای دیجیتال را نیز به مشتریان ارائه می‌دهند.

همچنین با استفاده از اپلیکیشن‌های گوشی‌ هوشمند که این کارگزاری‌ها ارائه می‌دهند، به راحتی و با چند کلیک ساده می‌توان رمز ارزها را خرید و فروش کرد.

وضع قوانین ارزهای دیجیتال در آلمان

وضع قوانین کریپتو در آلمان
وضع قوانین کریپتو در آلمان

به نقل از یوتیوبر Modern Investor، وضع قوانین مطلوب و مزایای مالیاتی برای سرمایه‌گذاری کریپتو در آلمان بخشی از فرهنگی است که به طور فزاینده به رمز ارزها به عنوان بخش عادی دیگری از چشم‌انداز سرمایه‌گذاری می‌نگرد.

در حالی که هنوز هم سوء ظن نسبت به رمز ارزها در سطح بین‌المللی زیاد است، آلمان صرفاً پذیرفته است که این ارزها وجود دارند و ماندگار خواهند شد. بنابراین تصمیم‌ گرفته‌است که از آن‌ها بهره ببرد.

در واقع، آلمان یکی از معدود کشورهایی است که قوانینی را برای ارزهای دیجیتال وضع کرده‌است. از این رو، بسیاری از سرمایه‌گذاران بین‌المللی به آلمان رفته‌اند و این کشور را به عنوان گزینه‌ای مطمئن برای سرمایه‌گذاری در این حوزه انتخاب کرده‌اند.

مزایای وضع قوانین ارزهای دیجیتال در آلمان

بسیاری از کشورها در سراسر جهان هیچ‌گونه مقرراتی در رابطه با ارزهای دیجیتال ندارند. این امر موجب می‌شود که همه‌چیز در حوزه سرمایه‌گذاری کریپتو بیش از پیش مبهم باشد و قابلیت پیش‌بینی کاهش یابد.

اگر هر یک از این کشورها (چین، ایالات متحده آمریکا و …) معاملات کریپتو را ممنوع اعلام کنند، چه اتفاقی برای سرمایه‌گذاران این حوزه خواهد افتاد؟

با این حال، در حال حاضر مردم به سادگی می‌دانند که چنین اتفاقی در آلمان نخواهد افتاد. این امر نتیجه وضع قوانین شفاف و مطلوب برای سرمایه‌گذاری کریپتو در این کشور می‌باشد.  

 در  Wise Business Group بیشتر بخوانید: مشاوره سرمایه گذاری در آلمان 

 


سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال در آلمان

ارز دیجیتال، رمز ارز یا کریپتو یکی از پرریسک‌ترین و پرنوسان‌ترین سرمایه‌گذاری‌هایی است که یک فرد می‌تواند داشته باشد.

آلمان که با عنوان سرزمین پس‌اندازگران ریسک گریز شناخته می‌شد، به مکانی امن برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال تبدیل شده‌است. دلیل این امر، وضع قوانین مالیاتی مطلوب در این حوزه است.

طبق دستورالعمل‌های جدید وزارت دارایی فدرال آلمان، به سودهای کمتر از ۶۰۰ یورو در معاملات رمز ارز، مالیات تعلق نمی‌گیرد. اگر فردی یک ارز دیجیتال را به مدت حداقل یک سال نگه‌داری نماید، هنگام فروش معاف از مالیات خواهد بود.

آلمان از معدود کشورهایی است که قوانینی را برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال وضع کرده‌است. بنابراین، سعی دارد از طریق جذب و حفظ این نوع سرمایه‌گذاری در مرزهای خود از آن بهره‌برداری نماید.

به همین دلیل، بسیاری از سرمایه‌گذاران کریپتو، آلمان را به عنوان گزینه‌ای مطمئن برای سرمایه گذاری و زندگی انتخاب کرده‌اند.


خدمات مالی و مالیاتی Wise Business Group
مجموعه ما با بهره‌مندی از متخصصین امور مالی به تمامی سؤالات شما در خصوص سرمایه‌گذاری در آلمان پاسخ می‌دهد. ما روش‌های سرمایه‌گذاری مطمئن با بازدهی بالا در آلمان را به شما معرفی خواهیم کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر یا شرکت در جلسه مشاوره آنلاین با ما تماس بگیرید.

whatsapp chat icon farsi آیکن چت واتساپ فارسی

همچنین می‌توانید برای رزرو وقت مشاوره، فرم زیر را تکمیل نموده و برای ما ارسال نمایید.

Oops! We could not locate your form.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *