صنعت ساختمان در آلمان

صنعت ساختمان در آلمان
صنعت ساختمان در آلمان

در صورت تمایل به راه‌اندازی یک کسب و کار ساختمانی در آلمان باید الزامات خاصی را رعایت نمایید. ما در این مقاله از Wise Business Group به الزامات، امتیازات و مجوزهای مورد نیاز برای خود اشتغالی در صنعت ساختمان در آلمان اشاره خواهیم کرد.

 در Wise Business Group بیشتر بخوانید: انواع خود اشتغالی در آلمان 

خود اشتغالی در صنعت ساختمان در آلمان

برای خود اشتغالی در صنعت ساختمان در آلمان لازم است چهار مرحله رسمی را طی نمایید. شما باید الزامات خاصی را به ویژه از لحاظ فنی برآورده سازید. مطمئناً مهم‌ترین پیش‌نیازها برای ورود به صنعت ساختمان در آلمان نیز پیش‌نیازهای فنی می‌باشند.

خود اشتغالی در صنعت ساختمان در آلمان
خود اشتغالی در صنعت ساختمان در آلمان

برای راه‌اندازی کسب و کار خود در صنعت ساخت‌وساز در آلمان باید حرفه خود را به خوبی آموخته باشید. همچنین، چندین سال تجربه کار حرفه‌ای داشته باشید. علاوه بر این، برخی موانع بوروکراتیک در مسیر خود اشتغالی شما وجود خواهد داشت که باید بر آن‌ غلبه کنید. برای نمونه، می‌توان به موانع احتمالی موجود در اتاق صنایع دستی و مشاغل فنی و حرفه‌ای در آلمان اشاره کرد. 

اثبات شایستگی حرفه‌ای برای خود اشتغالی در صنعت ساختمان در آلمان

شایستگی حرفه‌ای برای خود اشتغالی در صنعت ساختمان در آلمان
شایستگی حرفه‌ای برای خود اشتغالی در صنعت ساختمان در آلمان

 قانون صنایع دستی و مشاغل فنی و حرفه‌ای در آلمان تصریح می‌کند که محدودیت‌هایی برای پذیرش مشاغل مهارتی وجود دارد. مهم‌تر از همه، ارائه گواهینامه فنی و حرفه‌ای برای شروع یک کسب و کار نیازمند مجوز در حوزه صنایع دستی و مشاغل مهارتی در آلمان الزامی است. می‌توان گفت که بسیاری از شرکت‌های ساختمانی در آلمان برای آغاز فعالیت خود ملزم به ارائه گواهینامه فنی و حرفه‌ای می‌باشند. این امر به طور نمونه در مورد افراد متقاضی خود اشتغالی که در حوزه‌های زیر فعالیت می‌کنند، صدق می‌کند:

 • سازندگان سقف و داربست‌
 • آجرکارها
 • کارگران بتنی
 • نجارها

 بیشتر بخوانید: راه اندازی کسب و کار در آلمان : راهنمای گام به گام 

مشاغل ساختمانی در آلمان که به حضور استادکار نیاز ندارند!

از میان افراد خود اشتغال در صنعت ساختمان در آلمان که ورود به ثبت صنایع دستی و مشاغل فنی و حرفه‌ای برای آن‌ها الزامی نیست، می‌توان به سازندگان موارد زیر اشاره کرد:

 • دیوارهای خشک
 • لایه‌های کف
 • کاشی‌کاری‌ها
 • مناظر باغ‌ 
 • آکوستیک‌‌ها
مشاغل ساختمانی در آلمان که به حضور استادکار نیاز ندارند!
مشاغل ساختمانی در آلمان که به حضور استادکار نیاز ندارند!

چنانچه حوزه فعالیت شما شامل بخش‌های مذکور باشد، به حضور یک استادکار نیاز ندارید. با این حال، همچنان باید پیش از شروع عملیات تجاری، کسب و کار خود را در آلمان ثبت نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ثبت کسب و کار در آلمان می‌توانید با ما تماس بگیرید. مشاوران ما با بهره‌مندی از تخصص و تجربه‌ای چندین ساله در زمینه ثبت شرکت در آلمان، به شما کمک خواهند کرد تا با صرف زمان و هزینه مناسب کسب و کار خود را ثبت نمایید.

نکاتی درباره گواهینامه فنی و حرفه‌ای برای مشاغل ساختمانی در آلمان

در صورتی که علاوه بر ساخت و ساز دیوارهای خشک یا آکوستیک‌ها و انواع دیگر کارهای ساختمانی که به مجوز نیاز ندارند، کارهای فنی دیگری را به عنوان بخشی از خدمات پیشنهادی خود در آلمان انجام ‌دهید، وجود یک استادکار ضروری خواهد بود. سپس، باید هنگام ثبت کسب و کار خود در آلمان کارت فنی و حرفه‌ای مربوطه را ارائه دهید. تنها در صورتی می‌توانید این کارت را دریافت کنید که به طور صحیح وارد ثبت صنایع دستی و مشاغل فنی و حرفه‌ای آلمان شده باشید.

گواهینامه فنی و حرفه‌ای برای مشاغل ساختمانی در آلمان
گواهینامه فنی و حرفه‌ای برای مشاغل ساختمانی در آلمان

چنانچه دارای مدرک فنی و حرفه‌ای مربوطه نباشید نیز می‌توانید شرکتی را در آلمان تأسیس کنید که به مجوز نیاز دارد. بدین منظور، باید نقش مدیر عامل آن شرکت ساختمانی را بر عهده بگیرید. سپس، یک مدیر فنی را استخدام کنید که وظایف استادکار را انجام دهد.

ورود به ثبت صنایع دستی و مشاغل فنی و حرفه‌ای در آلمان

برای خود اشتغالی در صنعت ساختمان در آلمان باید ترتیبی را برای ورود به ثبت صنایع دستی و مشاغل فنی و حرفه‌ای در اتاق صنایع دستی و مشاغل مهارتی مربوطه اتخاذ نمایید. آن دسته از فعالیت‌های مهارتی که به گواهینامه فنی و حرفه‌ای نیاز دارند، تنها در صورتی می‌توانند وارد ثبت صنایع دستی و مشاغل فنی و حرفه‌ای آلمان شوند که تمام پیش‌نیازهای لازم را داشته باشند. در این خصوص، مقررات زیر اعمال می‌گردد:

ورود به ثبت صنایع دستی و مشاغل فنی و حرفه‌ای در آلمان
ورود به ثبت صنایع دستی و مشاغل فنی و حرفه‌ای در آلمان

– آزمون فنی و حرفه‌ای برای خوداشتغالی در صنعت ساختمان در آلمان

صرفاً افرادی می‌توانند تأییدیه ثبت صنایع دستی و مشاغل فنی و حرفه‌ای آلمان را دریافت کنند که آزمون فنی و حرفه‌ای مرتبط با شغل مورد نظر خود را با موفقیت گذرانده باشند.

– آزمون فنی و حرفه‌‌ای در رشته‌های مرتبط در آلمان

چنانچه افراد آزمون فنی و حرفه‌ای را برای یک حرفه ساختمانی با موفقیت گذرانده باشند، می‌توانند برای ورود به ثبت صنایع دستی و مشاغل فنی و حرفه‌ای آلمان در رشته‌های مرتبط نیز درخواست دهند و تأییدیه دریافت کنند. دستورالعمل‌های مختلفی در پذیرش رشته‌های مرتبط برای ورود به ثبت صنایع دستی و مشاغل فنی و حرفه‌ای آلمان نقش دارند. هر گونه اقدام در این خصوص، باید با موافقت اتاق صنایع دستی و مشاغل مهارتی صورت گیرد.

 آزمون فنی و حرفه‌‌ای در رشته‌های مرتبط در آلمان
آزمون فنی و حرفه‌‌ای در رشته‌های مرتبط در آلمان

– آزمون‌های دیپلم، کارشناسی فنی و کارشناسی ارشد فنی و حرفه‌ای در آلمان

مدارک دیپلم، کارشناسی فنی و کارشناسی ارشد فنی و حرفه‌ای نیز در صورتی که دارای دوره تحصیلی متناظر یا تمرکز بر رشته‌ای باشند که نیاز به پذیرش دارد، در آلمان به رسمیت شناخته خواهند شد.

– حق فعالیت در آلمان

پاراگراف ۷a HwO مقرر می‌دارد که افراد دارای حق فعالیت نیز می‌توانند وارد ثبت صنایع دستی و مشاغل فنی و حرفه‌ای آلمان شوند. لازمه این امر آن است که فرد قبلاً ثبت‌نام کرده باشد. سپس، بتواند دانش و مهارت‌های خاصی را مطابق با فعالیت در یک حرفه مهارتی دیگر در سطح استادکار نشان دهد. با این حال، استثنائات متعددی در این خصوص وجود دارد. اتاق صنایع دستی و مشاغل فنی و حرفه‌ای آلمان باید به طور مفصل توضیحاتی را در مورد آن ارائه دهد.  

ورود افراد دارای حق فعالیت به ثبت صنایع دستی و مشاغل فنی و حرفه‌ای آلمان
ورود افراد دارای حق فعالیت به ثبت صنایع دستی و مشاغل فنی و حرفه‌ای آلمان

– آزمون‌های معادل در آلمان

آزمون‌های معادل در صورتی برای ورود به ثبت صنایع دستی و مشاغل فنی و حرفه‌ای آلمان به رسمیت شناخته می‌شوند که در محدوده مقررات خاص قرار گیرند. به طور مثال، این امر در مورد افراد زیر صدق می‌کند:

 • پناهندگان
 • افرادی که پس از مدت‌ها مجدداً برای اقامت به آلمان باز می‌گردند، صدق می‌کند.

متقاضیان خارجی نیز که دوره تخصصی فنی و حرفه‌ای خود را خارج از آلمان گذرانده‌اند و قصد دارند کسب و کار خود را در آلمان راه‌اندازی نمایند، شانس ورود به ثبت صنایع دستی و مشاغل فنی و حرفه‌ای را خواهند داشت. تنها مسئله‌ موجود در این خصوص، اثبات معادل بودن مدرک آن‌ها است. از این رو، مدارک همواره باید به صورت موردی ارزیابی شوند، زیرا شرایط آزمون در کشورهای مختلف بسیار متفاوت است.

 در Wise Business Group بیشتر بخوانید: اقامت آلمان از طریق کار آفرینی 

ثبت کسب و کار در صنعت ساختمان در آلمان

ثبت کسب و کار در آلمان حتی برای آن دسته از مشاغل فنی و حرفه‌ای که به مجوز نیاز ندارند نیز الزامی است. در صورت تمایل به ثبت یک کسب و کار ساختمانی که به مجور نیاز ندارد، کسب و کار شما در لیست مشاغلی قرار خواهد گرفت که نیازمند مجوز نیستند. ثبت رسمی کسب و کار در آلمان الزامی اما فاقد فرآیندهای پیچیده است. پس از ورود رسمی، اصطلاحاً کارت مهارت دریافت خواهید کرد. با استفاده از کارت مهارت می‌توانید کسب و کار خود در آلمان را در اداره صدور مجوز تجارت ثبت نمایید. اتاق صنایع دستی و مشاغل فنی و حرفه‌ای آلمان در خصوص شما مسئول است. شما به طور خودکار در این اتاق عضو می‌شوید. عضویت اجباری در اتاق صنایع دستی و مشاغل مهارتی آلمان با ثبت یک کسب و کار نیازمند مجوز نیز برای شما اعمال می‌شود.

ثبت کسب و کار در صنعت ساختمان در آلمان
ثبت کسب و کار در صنعت ساختمان در آلمان

هزینه ورود به ثبت صنایع دستی و مشاغل فنی و حرفه‌ای در آلمان چقدر است؟

با توجه به منطقه ثبت‌نام، هزینه‌ای بین ۵۰ تا ۲۵۰ یورو قابل پیش‌بینی است. هر یک از اتاق‌های صنایع دستی و مشاغل فنی و حرفه‌ای آلمان در تعیین هزینه‌های خود نقش دارند. بنابراین، هزینه‌های ثبت‌نام می‌توانند متفاوت باشند.

  مطالعه بیشتر: ۲۵ سوال متداول در زمینه ی ثبت حرفه در آلمان  


خود اشتغالی در صنعت ساختمان در آلمان

برای خود اشتغالی در صنعت ساختمان در آلمان باید الزامات خاصی را برآورده سازید. شما باید مهارت کافی و چندین سال تجربه کار حرفه‌ای داشته باشید و بر برخی موانع بوروکراتیک غلبه کنید.  

ارائه گواهینامه فنی و حرفه‌ای برای آغاز فعالیت بسیاری از شرکت‌های ساختمانی در آلمان الزامی است. تنها در صورتی به حضور یک استادکار نیاز نخواهید داشت که دریافت مجوز برای کسب و کار شما الزامی نباشد. در هر صورت، باید پیش از شروع عملیات تجاری کسب و کار خود را ثبت نمایید.

یکی از الزامات خود اشتغالی در صنعت ساختمان در آلمان، ورود به ثبت صنایع دستی و مشاغل فنی و حرفه‌ای است. شما باید آزمون فنی و حرفه‌ای مرتبط با کسب و کار خود در آلمان را با موفقیت بگذرانید.

پس از ثبت رسمی کسب و کار به طور خودکار در اتاق صنایع دستی و مشاغل مهارتی مربوطه عضو می‌شوید. 


ثبت کسب و کار در آلمان
در صورت وجود هر گونه سؤال درباره راه‌اندازی و ثبت کسب و کار در صنعت ساخت و ساز در آلمان می‌توانید از طریق واتساپ یا ایمیل با ما در ارتباط باشید. مشاوران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود. ما در طول مسیر پر پیچ و خم راه‌اندازی کسب و کار در آلمان شما را همراهی خواهیم کرد.

whatsapp chat icon farsi آیکن چت واتساپ فارسی

می‌توانید از طریق فرم زیر نیز اطلاعات خود را برای ما ارسال نمایید. سپس وقت مشاوره‌ای را برای شما در نظر خواهیم گرفت.

Oops! We could not locate your form.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *