مجوز کسب و کار در آلمان

کارگزاران، توسعه‌دهندگان املاک و ناظران ساختمانی برای انجام فعالیت‌های خود ملزم به دریافت مجوز کسب و کار طبق پاراگراف ۳۴c مقررات تجارت در آلمان (GewO) می‌باشند. این مجوز قابلیت اطمینان شخصی و شرایط مالی منظم آن‌ها را اثبات می‌کند.

برای دریافت مجوز کسب و کار مطابق با پاراگراف ۳۴c قانون تجارت در آلمان، ارائه برخی مدارک الزامی است. در این مقاله از Wise Business Group درباره نحوه ارسال درخواست برای دریافت این مجوز و هزینه‌های دریافت آن توضیح خواهیم داد.

پاراگراف ۳۴c مقررات تجارت در آلمان

در پاراگراف ۳۴c مقررات تجارت در آلمان (GewO) قید شده‌ است که کارگزاران، توسعه‌دهندگان املاک و ناظران ساخت و ساز برای انجام فعالیت خود در این کشور به مجوز کسب و کار نیاز دارند.

به عبارت دیگر، افرادی که در آلمان به عنوان کارگزار قراردادهای املاک، مستغلات و وام فعالیت می‌کنند، باید پیش از شروع کار خود طبق بند۳۴c  قانون تجارت مجوز کسب و کار دریافت نمایند.

آنچه موجب الزامی شدن دریافت این مجوز در آلمان می‌گردد این است که قانونگذار فرض می‌کند اعتماد ویژه در زمینه‌های فوق ضروری است. از طرفی، امور مالی و املاک و مستغلات موضوعات مهم و حساسی هستند و مقررات قانونی مرتبط با آن‌ها باید رعایت شود.

درخواست برای دریافت مجوز کسب و کار مطابق با پاراگراف ۳۴c مقررات تجارت در آلمان به معنای اثبات قابلیت اطمینان شخصی و شرایط مالی منظم متقاضی است.

در ادامه، به پنج پرسش مهم درباره پاراگراف ۳۴c مقررات تجارت در آلمان پاسخ خواهیم داد.

الزام دریافت مجوز طبق پاراگراف ۳۴c مقررات تجارت در آلمان

۱٫ براساس پاراگراف ۳۴c مقررات تجارت در آلمان، چه کسانی به مجوز کسب و کار نیاز دارند؟

به طور مختصر می‌توان گفت که پاراگراف ۳۴c قانون تجارت در آلمان بیش از همه برای کارگزاران، توسعه دهندگان املاک و ناظران ساختمانی اعمال می‌شود. به بیان دقیق‌تر‌، تمام افرادی که به صورت تجاری ملزم به دریافت این مجوز می‌باشند عبارتند از:

 • واسطه‌های انعقاد قرارداد برای زمین، حقوق زمین، اماکن تجاری یا محل زندگی و یا افرادی که مدارکی مبنی بر فرصت انعقاد چنین قراردادهایی را ارائه دهند.
 • واسطه‌های انعقاد قراردادهای وام یا افرادی که از فرصت انعقاد این قراردادها برخوردارند.
 • افرادی که به عنوان سازنده به نام خود برای حساب شخصی یا شخص ثالث امکان استفاده از دارایی‌های خریداران، مستأجران، اجاره داران، سایر ذی‌نفعان یا متقاضیان را برای خرید یا حقوق استفاده فراهم می‌کنند و یا تمایل دارند که به صورت اقتصادی این کار را به نام و برای حساب شخصی دیگر انجام دهند.

علاوه بر این، مدیران املاک و کارگزاران وام مستغلات در آلمان ملزم به داشتن بیمه مسئولیت خسارت مالی می‌باشند.

عدم الزام دریافت مجوز طبق پاراگراف ۳۴c قانون تجارت در آلمان

۲٫ چه افرادی طبق پاراگراف ۳۴c مقررات تجارت در آلمان به مجوز کسب و کار نیاز ندارند؟

همیشه استثنائاتی نیز وجود دارد. برای نمونه، آن دسته از مؤسسات اعتباری در آلمان که قبلاً طبق قانون بانکداری مجوز دریافت کرده‌‌اند، مطابق با پاراگراف ۳۴c مقررات تجارت ملزم به دریافت مجوز کسب و کار نمی‌باشند. این امر در مورد شعب آن‌ها نیز صدق می‌کند.

همچنین تاجرانی که صرفاً برای اطمینان از تأمین مالی فروش کامل کالا یا خدماتی که باید ارائه شود وام می‌دهند، تحت تأثیر پاراگراف ۳۴c قانون تجارت در آلمان قرار نمی‌گیرند.

شعب شرکت‌های مستقر در یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز مشمول دریافت مجوز براساس پاراگراف ۳۴c مقررات تجارت در آلمان نمی‌باشند.

مراحل دریافت مجوز کسب و کار طبق پاراگراف ۳۴c GewO

۳٫ مراحل دریافت مجوز کسب و کار بر اساس پاراگراف۳۴c مقررات تجارت در آلمان کدامند؟

براساس پاراگراف۳۴c  مقررات تجارت در آلمان در سه مرحله می‌توانید مجوز کسب و کار را دریافت نمایید.

مرحله اول: مدارک

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که تحت تأثیر مقررات پاراگراف ۳۴c GewO قرار می‌گیرید، باید پیش از شروع کار خود در آلمان شخصاً یا کتباً درخواست خود را برای دریافت مجوز به مقام ذی‌صلاح مربوطه ارسال نمایید.

فرمی تحت عنوان “درخواست مجوز کسب و کار طبق پاراگراف ۳۴c مقررات تجارت در آلمان (GewO)” از طرف اداره ذی‌صلاح در دسترس شما قرار می‌گیرد که باید آن را تکمیل کنید. اغلب می‌توانید این فرم را به صورت آنلاین در وب‌سایت اداره مربوطه نیز یافته و آن را دانلود نمایید.

مدارک مورد نیاز برای درخواست مجوز کسب و کار طبق پاراگراف ۳۴c GewO

علاوه بر درخواست تکمیل شده برای پاراگراف ۳۴c GewO، لازم است مدارک زیر را ارائه دهید:

 • کارت شناسایی یا پاسپورت (کپی)
 • گواهی تسویه حساب از اداره مالیات ذی‌ربط
 • گزیده‌ای از پرونده بدهکار دادگاه منطقه‌ای ذی‌صلاح
 • گواهی دادگاه ورشکستگی
 • گواهی حسن رفتار از نوع سند O (گواهی حسن رفتار پلیس)
 • گزیده‌ای از ثبت تجاری

در مورد اشخاص حقوقی نیز باید مدارک مربوط به تمامی اعضاء هیئت مدیره را درخواست نمایید. علاوه بر مدارک ذکر شده، ارائه کپی گزیده ثبت تجاری و اساسنامه شرکت الزامی است.

مرحله دوم: بررسی مدارک

پس از ارائه مدارک مربوطه، مقامات ذی‌صلاح در آلمان مدارک شما را بررسی خواهند کرد. بررسی مدارک ممکن است حدود چند روز یا چند هفته طول بکشد.

مرحله سوم: اطلاع‌ از هزینه‌ها

هم‌زمان با نتیجه بررسی مدارک مطابق با پاراگراف ۳۴c مقررات تجارت در آلمان، اطلاعیه‌ای در رابطه با هزینه‌های دریافت مجوز نیز برای شما ارسال خواهد شد. هزینه‌ها می‌توانند پایین و در محدوده سه رقمی باشند، اما در برخی موارد به آسانی به محدوده چهار رقمی نیز می‌رسند.

درخواست مجوز کسب و کار طبق پاراگراف ۳۴c مقررات تجارت در آلمان

۴٫ کدام ادارات در آلمان مسئولیت رسیدگی به درخواست مجوز کسب و کار مطابق با پاراگراف ۳۴c قانون تجارت را بر عهده دارند؟

برای درخواست مجوز کسب و کار طبق پاراگراف  ۳۴c GewOباید با مقام اداری مسئول در منطقه خود (اداره مسئول منطقه) یا اداره تنظیم مقررات در مورد مدیریت شهری بدون منطقه تماس بگیرید.

مسئولیت درخواست مجوز کسب و کار بر اساس پاراگراف ۳۴c مقررات تجارت در آلمان برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت است.

 • در مورد اشخاص حقیقی، اداره‌ای که محل کسب و کار در حوزه مسئولیت آن قرار خواهد گرفت، مسئول است. اگر این موضوع در زمان ارسال درخواست مشخص نباشد، می‌توانید از اداره محل اقامت خود مجوز دریافت کنید.
 • در مورد اشخاص حقوقی، محل اصلی کسب و کار تعیین کننده اداره مسئول می‌باشد.

هزینه‌های دریافت مجوز طبق بند ۳۴c GewO

۵٫ دریافت مجوز کسب و کار طبق پاراگراف ۳۴c مقررات تجارت در آلمان چقدر هزینه دارد؟

دریافت مجوز کسب و کار براساس بند ۳۴c قانون تجارت در آلمان نسبتاً پرهزینه است. با این حال، نمی‌توان هزینه‌ها را به طور کلی بیان کرد. هزینه‌های دریافت این مجوز با توجه به معیارهای زیر می‌توانند متفاوت باشند:

 • تعداد فعالیت‌ها
 • گستره فعالیت‌ها
 • شخصیت حقوقی متقاضی
 • منطقه یا اداره

تجربه نشان داده است که هزینه‌های دریافت مجوز برای مشاوران املاک یا سازندگان در محدوده سه رقمی پایین‌تری قرار می‌گیرد. با این حال، در برخی موارد، کارگزاران وام در آلمان ملزم به پرداخت مبلغی حدود ۲۰۰۰ یورو می‌باشند.

سایر مجوزها

ممکن است که شما علاوه بر پاراگراف ۳۴c مقررات تجارت در آلمان ملزم به دریافت تأییدیه‌های دیگری باشید. در اینجا می‌توانید از سایر الزامات و تأییدیه‌های شغلی در آلمان اطلاع یابید.


دریافت مجوز کسب و کار طبق پاراگراف ۳۴c مقررات تجارت در آلمان

طبق پاراگراف ۳۴c قانون تجارت در آلمان (GewO) کارگزاران، توسعه‌دهندگان املاک و ناظران ساختمانی برای انجام فعالیت خود به مجوز کسب و کار نیاز دارند. این مجوز نشان دهنده قابلیت اطمینان شخصی و شرایط منظم مالی آن‌ها است. 

طبق پاراگراف۳۴c  مقررات تجارت در آلمان در سه مرحله می‌توانید مجوز کسب و کار دریافت کنید.

در مرحله اول باید درخواست خود را به اداره مسئول منطقه ارسال نمایید. فرمی برای درخواست مجوز در اختیار شما قرار می‌گیرد که باید آن را تکمیل نموده و همراه با مدارک مورد نیاز به اداره ذی‌ربط ارائه دهید.

در مرحله دوم مدارک شما توسط مقامات ذی‌صلاح در آلمان مورد بررسی قرار می‌گیرد. در مرحله سوم و پس از تأیید مدارک، اطلاعیه مربوط به هزینه‌ها برای شما ارسال می‌گردد.

هزینه دریافت مجوز کسب و کار طبق بند ۳۴c GewO نسبتاً بالا و با توجه به مواردی از قبیل تعداد فعالیت‌ها، گستره فعالیت، شخصیت حقوقی متقاضی و منطقه مورد نظر متغیر است.


کسب و کار در آلمان
برای اطلاع از الزامات و مجوزهای مورد نیاز جهت راه‌ اندازی و ثبت شرکت در آلمان می‌توانید با ما تماس بگیرید. مشاوران ما در Wise Business Group با تجربه‌ای چندین ساله تمامی اطلاعات مورد نیاز برای شروع موفقیت‌آمیز یک بیزینس در آلمان را در اختیار شما قرار خواهند داد.

whatsapp chat icon farsi آیکن چت واتساپ فارسی

برای برگزاری جلسه مشاوره آنلاین نیز می‌توانید فرم زیر را تکمیل نموده و برای ما ارسال نمایید.  

Oops! We could not locate your form.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *