چگونه می‌توانید در آلمان کار پیدا کنید؟

چگونه می‌توانید در آلمان کار پیدا کنید؟

در صورتی که قصد مهاجرت به آلمان و زندگی در این کشور را داشته باشید، پیدا کردن کار برای شما بسیار مهم است. در این مقاله از وایز بیزینس گروپ به روش‌های مختلف برای پیدا کردن کار در آلمان اشاره می‌کنیم. با ما همراه باشید.

فرصت‌های شغلی در آلمان

آلمان در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان از نظر اقتصادی کشور سالمی است. بر اساس گزارشات منتشر شده توسط آژانس کار فدرال آلمان (Bundesagentur für Arbeit)، فرصت‌های شغلی در سال‌های اخیر در این کشور افزایش یافته‌اند و بیکاری در حال کاهش است. از سال ۲۰۱۱ فرصت‌های شغلی مربوط به بخش‌ لجستیک، صنایع صادراتی و صنایع خودروسازی و ماشین سازی افزایش قابل توجهی داشته‌اند.

علاوه براین، تقاضای مستمر برای استخدام پزشکان، پرسنل بهداشت و درمان و نیز متخصصان در سایر بخش‌های خدماتی از جمله صنایع پذیرایی و هتلداری در آلمان وجود دارد.

البته این بدان معنا نیست که سایر بخش‌ها دارای فرصت‌های استخدامی نیستند و به نیروی کار نیاز ندارند. همچنان هزاران موقعیت شغلی در زمینه‌های تجاری، اجرایی، دانشگاهی و غیره وجود دارد.

جستجوی شغل در آلمان

چنانچه تمایل دارید در آلمان کار کنید و یا اجازه کار در این کشور را دارید، لازم است اقداماتی را قبل یا بعد از ورودتان انجام دهید. اگر در حال حاضر در آلمان زندگی می‌کنید، بدیهی است که جستجوی شغل برای شما آسان‌تر است، زیرا به آسانی می‌توانید شبکه‌سازی کنید. با این حال، تفاوتی ندارد که داخل یا خارج آلمان باشید. در هر صورت لازم است پروسه مشابهی را برای جستجوی شغل در این کشور طی نمایید.

چگونه می‌توانید در آلمان کار پیدا کنید؟

وب‌سایت‌های بسیاری برای جستجوی کار در آلمان وجود دارند که می‌توانید به آن‌ها مراجعه نمایید. گزینه دیگر آن است که آگهی‌های دعوت به همکاری در روزنامه‌ها را بررسی کنید یا خودتان یک آگهی به عنوان فرد جویای کار در روزنامه‌ها منتشر نمایید. معمولاً این آگهی‌ها در شماره‌های شنبه روزنامه‌ها در شهرهای بزرگ چاپ می‌شوند.

می‌توان گفت که بهترین روش برای جستجوی کار توسط مدیران و متخصصان با مهارت‌ها و توانایی‌های مورد نیاز در آلمان، کمک گرفتن از یک شرکت مشاوره منابع انسانی (Personalberatung) است. این شرکت‌ها اغلب خدمات خود را بدون دریافت هزینه در اختیار افراد جویای کار در آلمان قرار می‌دهند. از دیگر مزایای بی‌شمار مراجعه به چنین شرکت‌هایی می‌توان به این اشاره کرد که هنگام شروع جستجوی شغل، حضور شما در آلمان ضروری نیست. مجموعه ما می‌تواند به شما کمک کند تا هرچه سریع‌تر فعالیت خود را در شغل دلخواهتان در آلمان آغاز نمایید.

پیدا کردن کار در آلمان

گزینه دیگر برای پیدا کردن کار در آلمان، آژانس استخدام فدرال است. آژانس استخدام فدرال آلمان دارای لیست‌های گسترده‌ای‌ از فرصت‌های شغلی است. می‌توانید این لیست‌ها را بدون در نظر گرفتن وضعیت فعلی خود و به صورت رایگان بررسی نمایید. همچنین اطلاعات بسیار مفیدی به زبان انگلیسی در وب‌سایت آن‌ها وجود دارد. علاوه بر این، دارای دفاتر خدمات کاریابی بین‌المللی در سراسر آلمان هستند تا به خارجی‌ها در پیدا کردن کار کمک کنند.

یکی دیگر از روش‌های پیدا کردن کار در آلمان کمک گرفتن از آژانس‌های کار موقت می‌باشد که تعداد آن‌ها در آلمان زیاد است. این شرکت‌ها نقش بسیار مهمی را در تأمین نیروی کار مورد نیاز برای بسیاری از شرکت‌های مستقر در آلمان ایفا می‌کنند. اگر می‌خواهید از آن‌ها کمک بگیرید، لازم است تمامی موارد قانونی مربوط به مجوزهای اقامت، قراردادهای کاری، مالیات‌ها و مزایایی مانند بیمه درمانی را به طور کامل بررسی نمایید.

درخواست کار در آلمان

در صورتی که شرکتی تمایل به استخدام شما در آلمان داشته باشد، از شما می‌خواهد که یک فرم درخواست شغلی را پر کرده و به همراه یک رزومه (.C.V) برای آن‌ها ارسال نمایید.

به این نکته توجه کنید که رزومه‌های آلمانی بسیار دقیق و شامل خلاصه‌ای از سوابق کاری و تحصیلی متقاضیان می‌باشند. ایده خوبی است که یک عکس جدید و نسخه‌هایی از استنادها، توصیه‌نامه‌ها و اسناد دیگری که فکر می‌کنید کارفرمای احتمالی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهند، ارائه نمایید.

مصاحبه شغلی در آلمان

احتمالاً مرحله بعد از ارسال رزومه، مصاحبه شغلی است. بر اساس قوانین، هر کارفرمای احتمالی در آلمان مجاز است سؤالاتی را در مورد وضعیت سلامت و سوابق کیفری متقاضی از او بپرسد. با این حال، کارفرمایان نمی‌توانند در یک مصاحبه شغلی از خانم‌ها درباره بارداری یا عدم بارداری آن‌ها سؤال کنند.

مصاحبه‌های استخدامی در آلمان رسمی هستند. بنابراین، برای شرکت در مصاحبه لباس رسمی و مناسب بپوشید و از برخورد دوستانه یا بسیار صمیمی با مصاحبه کننده خودداری نمایید.

امروزه برخورداری از دانش زبان انگلیسی در بازار کار آلمان، یک مزیت به شمار می‌رود. با این حال، تسلط کافی به زبان آلمانی اغلب برای احراز مشاغل نظارتی، اداری و فروش الزامی است.

اگر قصد دارید در کشور آلمان شغل دلخواه خود را یافته و در آن مشغول به کار شوید و یا بیزینس شخصی خود را در این کشور آغاز نمایید، با ما تماس بگیرید. تیم مشاوران Wise Business Group به شما کمک خواهد کرد تا این مسیر را بدون کوچکترین اتلاف زمان و هزینه طی نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *