سؤالات متداول درباره رهن در آلمان

اگر برای خرید یک ملک در آلمان وام بگیرید، معمولاً آن ملک در رهن وام دهنده خواهد بود. انواع مختلفی از رهن برای املاک و مستغلات در آلمان وجود دارند که از میان آن‌ها می‌توان به رهن با نرخ بهره ثابت، رهن متغیر، رهن Libor و رهن معکوس اشاره کرد. در این مقاله از وایز بیزینس گروپ به سؤالات متداول درباره رهن در آلمان پاسخ خواهیم داد.

رهن چیست؟

در واقع، رهن ضمانتی برای دریافت وام مسکن در آلمان است که به عنوان شارژ زمین برای ملک خریداری شده در دفتر ثبت زمین وارد می‌شود. رهن یک ابزار جانبی برای دریافت وام مسکن در آلمان است و به عنوان وثیقه‌ای برای مطالبات مربوط به املاک و مستغلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. با بازپرداخت رهن، مبلغ آن کاهش می‌یابد، در حالی که شارژ زمین همچنان ثابت باقی می‌ماند.

انواع رهن در آلمان کدامند؟

انواع مختلف رهن در آلمان وجود دارند که عمدتاً از لحاظ شیوه تعیین نرخ بهره با یکدیگر تفاوت دارند. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

رهن با نرخ بهره ثابت

در صورتی که به عنوان وام گیرنده، رهن با نرخ بهره ثابت را انتخاب کنید، نرخ بهره ثابتی در مدت توافق شده برای رهن شما اعمال خواهد شد. چنانچه نرخ بهره بازار سرمایه مطلوب باشد، رهن با نرخ ثابت بلند مدت بسیار ارزشمند است. در این حالت، وام گیرنده باید برای تصمیم‌گیری بهتر نرخ‌های بهره مختلف را با یکدیگر مقایسه کند.

رهن متغیر

در مقابل رهن با نرخ بهره ثابت در آلمان، رهن متغیر نیز وجود دارد که در آن تثبیت نرخ بهره در بلند مدت تضمین نمی‌شود. در حال حاضر، نرخ بهره رهن‌ها متغیر است و با توجه به بازار سرمایه می‌تواند کاهش یا افزایش یابد. استفاده از رهن متغیر در زمانی مناسب است که ملک مورد نظر در آینده‌ای نزدیک به فروش برسد.

رهن  Libor

در رهن Libor، نرخ بهره در فواصل زمانی مشخصی (سه ماهه، شش ماهه و دوازده ماهه) تعیین می‌گردد. بر این اساس، رهن Libor مشابه رهن با نرخ بهره ثابت است که دارای بازه‌های زمانی کوتاه‌تر می‌باشد. بانک با توجه به نرخ بهره Libor، مبلغ بهره وام را با افزودن یک حاشیه توافق شده محاسبه می‌کند.

رهن معکوس

رهن معکوس نوعی مستمری است که در آن وام دهنده رهن ملکی را متقبل می‌شود و در مقابل، یک مستمری مادام العمر به مالک می‌پردازد. معمولاً حق اقامت مادام‌العمر نیز اعطا می‌گردد. اکثر افراد برای تأمین منافع خود در دوران بازنشستگی، از رهن معکوس استفاده می‌کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *