مدارس در آلمان

مهد کودک
Kindergartenدر آلمان  کودکان زیر ۳ سال  می‌‌توانند با کودکان هم سنّ و سال خود در مکان‌هایی‌ به اسم Kindertagesstätte بازی کنند و تحت نظارت آموزگاران دوره دیده کودکان در آلمان از طریق بازی و سرگرمی مطالب را بیاموزند. برنامه تغذیه متناسب با سنّ و سال کودک، چرت روزانه و بازی و سرگرمی در فضای باز همگی‌ بخشی از این برنامه آموزشی در آلمان می‌‌باشد. اکثر این مؤسسات در مورد زمان دریافت و تحویل کودکان از والدینشان انعطاف پذیری لازم را دارا هستند. مؤسسات نگهداری کودکان در آلمان به وسیله بخش خصوصی، دولتی یا کلیسا‌ها مدیریت می‌‌شوند. هزینه شهریه این مؤسسات هم متفاوت هست و در مورد دولتی و کلیسا بسته به میزان درآمد والدین متغیر خواهد بود. همچنین میزان در دسترس بودن این موسسات هم از منطقه‌ای به منطقه دیگر متفاوت هست. 
پیش دبستانی
Preschool photoلغت مورد استفاده آلمانی ها برای پیش دبستانی Kindergaarten است . شاید شما با این کلمه آشنا باشید از آنجایی که در زبان انگلیسی هم از آن استفاده می شود. در آلمان، پیش دبستانی ها برای  کودکان بین ۳ تا ۶ سال  مورد استفاده قرار می گیرند. این کودکستان ها بیشتر روی تامین حس کنجکاوی کودکان و ایجاد فرصت برای انجام بازی های درگیرانه ذهنی در این مقطع سنی متمرکز هستند. آزمایش های ساده و دستور العمل هایی با محور سرگرمی برای کودکان، اصول اولیه علوم طبیعی و فن آوری را همزمان با تقویت قدرت تفکر و مهارت های زبانی آموزش می دهند. روزهای کاری در مدارس پیش دبستانی معمولا صبح ها آغاز می شود و تا ظهر یا بعد از ظهر بسته به تسهیلات موجود ادامه می یابند. پیش دبستانی ها توسط شهرداری، کلیساها و انجمن ها یا موسسات خصوصی اداره می شوند. به مانند مهد های کودک پیش دبستانی ها هم در آلمان محدوده شهریه متفاوتی دارند. بعضی از پیش دبستانی ها هیچ شهریه ای نمیگیرند در حالی که بعضی دیگر ممکن است تا چند صد یورو در سال بسته به میزان درامد والدین شهریه داشته باشند.

ارائه کنندگان خدمات پرستاری خانگی 

  • تامین کنندگان خدمات پرستاری خانگی  از فرزندان شما  در منزل خودشان  وقتی شما مشغول کار هستید مراقبت می کنند. در اکثر موارد این افراد از کودکان خانواده های دیگر نیز به طور همزمان مراقبت می کنند بنابرین فرزندان شما با همسن و سالان خود سرگرم هستند.
  • پرستاران بچه نیز گزینه دیگری در آلمان هستند. بر خلاف تامین کنندگان خدمات پرستاری، پرستاران بچه در آلمان  به منزل شما می آیند  تا از فرزندان شما مراقبت کنند. این ۲ گروه نیاز به گذراندن دوره های آموزش کودکان در آلمان ندارند، اما باید توسط اداره رفاه جوانان مجوز داشته باشند و اکثر آن ها دارای تجربه کافی با کودکان می باشند.

برای ۲۰ ساعت کار هفتگی (۸۰ ساعت در ماه )، این دو گروه به طور متوسط هزینه ای بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه از شما در خواست خواهند کرد.

چگونه می توان یک سرویس مناسب پرورش و مراقبت کودکان در آلمان پیدا کرد؟
۱- گام اول:
تحقیقات خود را آغاز نمایید. از اینترنت شروع کنید. وبسایت های دولتی محلی معمولا نمای کلی مناسبی به شما ارائه می دهد. همچنین پورتال های آنلاینی وجود دارد که در آن ها می توانید گزینه های مورد نظر خود را در همسایگی محل سکونت خود جستجو کنید و به مبادله اطلاعات و تجربیات با سایر کاربران آن پورتال بپردازید.
۲-گام دوم
گزینه خود را انتخاب نمایید. از امکانات موجود بازدید کنید. شما می توانید با معلمان و پرستاران کودک خود ملاقات کرده و کودک شما در بسیاری از موارد این فرصت را خواهد یافت که با تسهیلات موجود آشنا شود و به سبک جدید زندگی روزمره خود آرام آرام عادت کند. همچنان شما می توانید از همسایگان، دوستان یا همکاران خود در مورد خدمات مناسب در منطقه مورد نظر پرس و جو کنید.
۳- گام سوم
کودک خود را ثبت نام نمایید. وقتی تسهیلات مد نظر خود را پیدا کردید، می توانید فرزند خود را ثبت نام نمایید. از آنجایی که بسیاری از مهد کودک ها و پیش دبستانی ها دارای ضرب الاجل و لیست انتظار می باشند توصیه می شود هر چه زودتر به طورهمزمان با چندین تامین کننده تماس بگیرید و نام خود را در لیستشان ثبت نمایید.

سیستم مدارس آلمان

 چنانچه فرزند شما حداقل ۶ ساله باشد، می بایست به مدرسه برود  از آنجایی که حضور در مدارس در آلمان امری اجباری است. اکثریت مدارس در آلمان توسط سیستم دولتی اداره می شوند. همچنین حضور در مدارس  کاملا مجانی  است و هیچ هزینه ای را برای خانواده نخواهد داشت. البته مدارس خصوصی و بین المللی نیز وجود دارند که برای آنها مستلزم پرداخت شهریه می باشید.

ایالات های آلمان به طور مستقل مسئول سیاستهای آموزشی منطقه خود می باشند. این بدان معنی است که  سیستم مدارس در ایالات مختلف تا حدودی با هم متفاوت می باشد.  بنابرین کودکان همیشه در این ایالت ها مطالب یکسانی را نمی آموزند و کتب درسی ممکن است با هم متفاوت باشد. همچنین نوع مدارس هم در ایالات مختلف آلمان متفاوت است. اساسا سیستم مدارس در آلمان به شرح زیر ساختار بندی شده است:

دبستان
Schoolبه طور معمول کودکان ۶ ساله دوره تحصیل خود را با دبستان شروع می کنند که تا کلاس چهارم ادامه دارد. تنها در شهرهای برلین و براندنبورگ مقطع دبستان آن تا کلاس ششم ادامه می یابد. پس از اتمام کلاس چهارم، شما و معلم فرزندتان بر اساس عملکرد تحصیلی فرزندتان تصمیم خواهید گرفت که وی کلاس پنجم را در کدام مدرسه آغاز نماید.

مدارس متوسطه
معمولترین نوع مدارس متوسطه به قرار زیر می باشند:

  • Hauptschule (مدرسه متوسطه غیر آکادمیک برای کلاس های  ۵ تا ۹-۱۰)
  • Realschule (مدرسه متوسطه برای کلاس های ۵ تا ۱۰)
  •  Gymnasium (مدرسه متوسطه آکادمیک برای کلاس های ۵ تا ۱۲-۱۳)

این سه نوع مدرسه متوسطه برای دانش آموزان با سطوح علمی متفاوت بر اساس عملکرد آموزشیشان به شرح زیر طراحی شده اند:

  • Hauptschule و Realschule: نوجوانانی که با موفقیت یکی از این ۲ مدرسه را سپری کرده باشند مجاز برای گذراندن دوره های کار آموزی یا انتقال به مدارس Gymnasium در آلمان می باشند.
  • Gymnasium: در پایان کلاس ۱۲ یا ۱۳ دانش آموزان پس از امتحان پیش دانشگاهی (Abitur) مدرک دیپلم دریافت می کنند. این مدرک به نوجوانان مجوز تحصیل در دانشگاه مورد علاقه شان را خواهد داد. البته دانش آموزان در این مقطع هم می توانند وارد دوره های کار آموزی شوند و یا به طور مستقیم وارد بازار کار گردند.

چطور می توان در آلمان یک مدرسه خوب انتخاب کرد؟

طبق قانون آلمان شما مختار هستید مدرسه مورد علاقه خود را برای فرزندتان انتخاب نمایید. بنابراین بهتر  هست چندین گزینه را در نظر داشته باشید و آنالیز نمایید. یکی از نشانه های کیفی بودن یک مدرسه در آلمان این هست که  نه تنها دارای آموزش هایی با کیفیت بالا باشد بلکه فعالیت های فوق برنامه مانند تئاتر، ورزش، زبان خارجه، موسیقی و سفر های آموزشی را نیز در خود داشته باشد. یک مدرسه خوب همچنین ارتباط تعاملی خوبی با والدین برقرار می کند و تا می تواند آن ها را در تربیت فرزندشان درگیر می کند.  بنابر این بهتر است قبل از اینکه در مورد امکان ثبت نام فرزندتان در آن مدرسه از مدیریت مدرسه پرس و جو کنید در مورد امکانات فوق برنامه آن مدرسه نیز تحقیق نمایید.

چنانچه فرزند شما به آلمانی مسلط نمی باشد حتما اطمینان حاصل نمایید که آن مدرسه  “کلاس های زبان آلمانی به عنوان زبان خارجی” را نیز برای دانش آموزان خارجی ارایه می دهد. در این کلاس ها معلمان پی خواهند برد که آیا فرزندان شما دستورالعمل های کلاس را دنبال می کنند و قادر به فراگیری مطالب در ادامه مسیر آموزشی خواهند بود یا خیر.
برای اطلاعات بیشتر در جلسات مشاوره ما شرکت نمایید:

تعیین استراتژی
اگر قصد توسعه کسب و کار خود در آلمان را دارید یا علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌‌باشید، فرم زیر را پر کنید. ما با شما تماس میگیریم.

Oops! We could not locate your form.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *